Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek kompleksowe informacje dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Oto najważniejsze dane.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 12,4 proc. wobec 12,4 proc. w sierpniu - podał we wtorek GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 1 mln 979 tys. osób. >>> Zobacz mapę

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 1,3 proc. Sprzedaż detaliczna realnie spadła we wrześniu o 0,4 proc. rok do roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 4,5 proc. rdr, a mdm wzrosła o 0,3 proc.

Z kolei obroty w handlu detalicznym we wrześniu 2012 roku spadły o 2,5 proc. rok do roku wobec spadku o 0,2 proc. w sierpniu.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły we wrześniu w ujęciu rocznym o 13,0 proc., po wzroście o 5,2 proc. w sierpniu. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 10,1 proc. w porównaniu ze spadkiem o 7,3 proc. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Reklama

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych spadła we wrześniu o 4,7 proc. rok do roku, po wzroście w poprzednim miesiącu o 3,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,0 proc. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych spadła we wrześniu o 1,5 proc. rok do roku, po wzroście o 6,6 proc. w sierpniu, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,3 proc.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, w październiku obniżył się o 0,5 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie -32,1. "W październiku 2012 r. zaobserwowano spowolnienie spadkowego trendu nastrojów konsumenckich. Nadal jednak utrzymują się one na bardzo niskim poziomie" - napisano w komunikacie GUS.

"Na zmniejszenie wartości bieżącego wskaźnika najsilniej wpłynęły oceny zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach (spadek o 2,5 pkt proc.) oraz dokonywania obecnie ważnych zakupów (spadek o 2,3 pkt proc.). Oceny zmiany w ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w ostatnich 12 miesiącach oraz zmian w sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w najbliższych 12 miesiącach pozostały na podobnym poziomie jak przed miesiącem. Poprawiła się natomiast opinia na temat zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w najbliższych 12 miesiącach (wzrost o 2,8 pkt proc.)" - dodano. Wskaźnik BWUK jest niższy niż przed rokiem o 11,3 pkt proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca (-40,6).

"Niezmieniony poziom wskaźnika wyprzedzającego w stosunku do poprzedniego miesiąca jest wypadkową poprawy ocen dotyczących oczekiwanych w najbliższych 12 miesiącach zmian w ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,8 pkt proc.) oraz pogorszenia perspektyw na oszczędzanie pieniędzy (spadek o 3,1 pkt proc.), przy podobnych jak w poprzednim miesiącu ocenach zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz zmian poziomu bezrobocia" - napisano.

Wskaźnik WWUK jest o 13,8 pkt proc niższy niż przed rokiem.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w październiku 2012 roku na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem. "W październiku na pogorszenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do września wpływa spadek jego składowych w usługach, handlu i przemyśle przy utrzymaniu się w budownictwie wartości zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym miesiącu. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu" - napisał GUS.

"W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano nieznaczny spadek zarówno ocen diagnostycznych, jak i prognostycznych. Obydwie składowe wskaźnika kształtowały się również na niższym poziomie niż przed rokiem (w szczególności składowe prognostyczne)" - dodano.

Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI), opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, strefy euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w październiku 2012 roku oceniany jest negatywnie, bardziej pesymistycznie niż we wrześniu - wynika z opublikowanych badań. Kształtuje się on na poziomie minus 26, podczas gdy we wrześniu wynosił minus 22.

"Bieżące oceny i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal rosną znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek zapowiadają dalsze ograniczanie zatrudnienia, większe niż planowali we wrześniu" - napisano w raporcie.

GUS podał, że spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może być bardziej znaczący niż zapowiadano przed miesiącem. "Spośród badanych podmiotów 21 proc. (przed rokiem 22 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, bardziej znaczącego niż przewidywali przed rokiem" - napisano.

Z kolei ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł w październiku 2012 r. minus 9 wobec minus 7 we wrześniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 23 proc. (we wrześniu odpowiednio 14 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Podmioty sygnalizują dalszy wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie" - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów i przewidywany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego we wrześniu.

"Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przewidywany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego we wrześniu. Jednostki sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, choć nieco wolniejszy od odnotowanego przed miesiącem" - dodano.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w październiku również oceniany jest negatywnie, a wartość wskaźnika wyniosła minus 11 wobec minus 6 przed miesiącem - podał GUS. "Na ograniczenie portfela zamówień ogółem w większym stopniu wpływa spadek krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przedsiębiorcy zgłaszają dalsze ograniczanie bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są negatywne, gorsze od formułowanych we wrześniu. Stan zapasów wyrobów gotowych utrzymuje się na poziomie uznawanym za nadmierny. Nieco wolniej niż przed miesiącem rosną należności od kontrahentów" - napisano w raporcie.

"Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia większe niż zapowiadano we wrześniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian" - dodano.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw budowlanych w październiku 2012 r. wynosi 75,0 proc. wobec 76,0 proc. w październiku 2011 r. GUS podał, że w ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: odzieży, artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych, a zmalało głównie u producentów wyrobów farmaceutycznych oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

GUS podał, że w październiku 19 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 67 proc. jako wystarczające, a 14 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13 proc., 72 proc., 15 proc.).

W październiku 2012 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych w budownictwie wynosi 75,0 proc. wobec 79,0 proc. w październiku 2011 r. - wynika z opublikowanych danych GUS. Urząd podał, że w październiku 21 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne, jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 67 proc., jako wystarczające, a 12 proc., jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 15 proc., 75 proc., 10 proc.).

Przewozy ładunków we wrześniu 2012 roku spadły w ujęciu rocznym o 1,5 proc. do 40,367 mln ton. Po 9 miesiącach przewozy spadły o 2,0 proc. do 341,92 mln ton.

Transport kolejowy rdr spadł o 4,6 proc. do 20,235 mln ton. Transport samochodowy rdr wzrósł o 2,0 proc. do 14,61 mln ton. Transport rurociągowy rdr wzrósł o 5,0 proc. do 4,622 mln ton.

We wrześniu sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 6,7 proc. rok do roku. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost cen usług transportowych oraz redukcja zatrudnienia.

"W okresie styczeń-wrzesień br. spośród grup o znaczącym udziale w transporcie ogółem największy wzrost sprzedaży w skali roku wystąpił w transporcie samochodowym (o 15,9 proc.) oraz w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 9,9 proc.). Spadek notowano natomiast w transporcie kolejowym (o 5,9 proc.) oraz lotniczym (o 0,7 proc.). We wrześniu br. wzrost sprzedaży usług w jednostkach transportu ogółem wyniósł w skali roku 6,7 proc. (wobec 11,2 proc. w sierpniu br.)" - napisano.

GUS podał też, że w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest ujemny, gorszy od notowanego we wrześniu.

"Wpłynęły na to niekorzystne, gorsze niż przed miesiącem, prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Oceny bieżące w tym zakresie są również pesymistyczne i zbliżone do zgłaszanych we wrześniu br. Negatywnie, gorzej niż przed miesiącem postrzegana jest bieżąca i przyszła sytuacja finansowa. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost cen usług transportowych oraz redukcja zatrudnienia" - napisano.

W portach morskich we wrześniu przeładowano 5,8 mln ton ładunków, tj. o 25,3 proc. więcej niż przed rokiem. Od początku roku przeładowano 42,1 mln ton ładunków, tj. o 2,2 proc. mniej niż przed rokiem."Wpłynął na to spadek przeładunków w grupie ładunków masowych ciekłych - o 24,1 proc. (w tym ropy naftowej - o 25,5 proc.). Wzrosły natomiast przeładunki kontenerów (o 13,5 proc.), pozostałych ładunków drobnicowych (o 10,4 proc.), ładunków masowych suchych (o 3,4 proc.) oraz ładunków tocznych (o 1,4 proc.)" - napisano w raporcie GUS.

W końcu września 2012 roku w budowie było 735,9 tys. mieszkań, tj. o 0,3 proc. więcej niż w końcu września 2011 roku. To najniższy wzrost od maja 2010 roku