Dokument ten zakłada w nowej perspektywie unijnej wzrost środków finansowych zarządzanych na poziomie regionalnym o 20 pkt. proc. w stosunku do perspektywy 2007-2013.

"W stosunku do obecnej perspektywy, w 2014-2020 planowany jest wzrost środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zarządzanych na poziomie regionalnym. Będzie to niemal 60 proc. alokacji na te dwa fundusze, czyli o ok. 20 pkt proc. więcej niż obecnie (nie licząc województwa mazowieckiego)" - głosi komunikat.

Według założeń Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jednym z głównych celów rozwojowych Polski do 2020 r. jest osiągnięcie dochodu na mieszkańca Polski rzędu 74-79 proc. średniej unijnej. W perspektywie 2014-2020 środki finansowe planuje się zainwestować w trzy obszary: zwiększenie konkurencyjności gospodarki (najwięcej środków) poprawa spójności społecznej i terytorialnej, oraz sprawne i efektywne państwo.

Założenia umowy partnerstwa proponują szersze zastosowanie instrumentów finansowych (np. pożyczki, poręczenia), zwłaszcza w obszarze wsparcia dla przedsiębiorców. W ramach funduszy na transport priorytetowo potraktowane zostaną projekty modernizacji kolei, budowy i modernizacji kluczowych połączeń komunikacyjnych, np. autostrad, dróg ekspresowych i głównych dróg krajowych. Wzrosną także wydatki na innowacyjność gospodarki oraz cele związane z gospodarką niskoemisyjną.

Reklama

Szczególnie potraktowane zostanie województwo mazowieckie, gdyż po 2013 r. jako pierwszy polski region opuści ono kategorię obszarów najsłabiej rozwiniętych. Ponieważ jest to głównie efekt zamożności Warszawy, wsparcie dla niemetropolitalnej części Mazowsza będzie maksymalnie zbliżone do zasad obowiązujących w innych regionach.

Nowa perspektywa umożliwi wdrażanie dwufunduszowych Regionalnych Programów Operacyjnych, tj. współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (wsparcie typowo inwestycyjne) i Europejskiego Funduszu Społecznego (inwestycje miękkie, np. szkolenia, środki na własną firmę). Środki z obu funduszy będą się uzupełniać i pozwolą na bardziej kompleksowe działania.

Kolejną zmianą ma być lepsze dopasowanie funduszy do specyfiki konkretnych obszarów. Wsparcie wykraczać będzie poza granice administracyjne, będzie skierowane do obszarów powiązanych ze sobą, dla których zidentyfikowano wspólne szanse i problemy (np. w ramach obszarów funkcjonalnych).

Ostatnią modyfikacją będzie wprowadzenie nowych instrumentów terytorialnych takich jak. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (inwestycje realizowane na terenie miast i ich obszarów funkcjonalnych – np. w transport publiczny, rewitalizację) oraz Rozwój Kierowany przez Społeczność Lokalną (inicjatywy podejmowane przez społeczności lokalne).

Założenia umowy partnerstwa konsultowane były podczas 16 regionalnych konferencji w każdym z województw. Uczestniczyły w nich władze samorządów wojewódzkich oraz partnerzy społeczni i samorządowi. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu umowy partnerstwa, czyli kontraktu pomiędzy Polską a Komisją Europejską, w którym zawarte zostaną plany i sposoby zainwestowania funduszy unijnych.