"Rady Polityki Pieniężnej podtrzymała orientację na łagodzenie polityki pieniężnej. I nie potrafię powiedzieć, czy będziemy w dalszym ciągu podejmowali decyzje o obniżce stóp, ale tego nie można wykluczyć. To jasno wynika z komunikatu" - powiedział Hausner w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia.

"Z mojego punktu widzenia, dalsze obniżanie stóp procentowych jest wtedy tylko uzasadnione, gdyby miało się okazać, że inflacja zejdzie wyraźnie poniżej celu, a zwłaszcza poniżej pasma odchyleń, czyli 1,5% rocznie. To jest możliwe i wtedy także osobiście będę opowiadał się za dalszą obniżką stóp procentowych" - podkreślił członek RPP.

Inflacja konsumencka wyniosła 2,4% r/r w grudniu 2012 r. (wobec 2,8% r/r w listopadzie i 3,4% w październiku). Ekonomiści spodziewają się teraz dalszego, wyraźnego spadku wskaźnika CPI - według nich, inflacja może sięgnąć nawet 1,5% r/r w połowie tego roku. W II połowie 2013 r. oczekiwane jest lekkie odbicie - na koniec roku inflacja konsumencka może wrócić do 2,5% r/r.

Hausner opowiedział się za obniżkami stóp procentowych o 25 pb w listopadzie i grudniu (nie ma jeszcze danych o rozkładzie głosów podczas styczniowego głosowania), natomiast w lipcu, wrześniu i październiku ub.r. głosował przeciwko luzowaniu polityki pieniężnej.

Reklama

Po ostatnich danych z realnej gospodarki coraz więcej analityków spodziewa się kontynuacji obniżek stóp procentowych (po serii trzech kolejnych cięć) już w lutym, choć część nadal przewiduje, że do kolejnego cięcia dojdzie w marcu, kiedy RPP pozna nową projekcję inflacyjną. Większość ekonomistów spodziewa się, że cykl luzowania polityki pieniężnej zakończy się, kiedy stopa referencyjna osiągnie 3,5-3,75% (wobec obecnych 4,00%), choć niektórzy oczekują cięć aż do 3,00%.