Zrezygnowano z wyłączenia 49 odcinków spośród 90 planowanych. W środę spółka informowała o pozostawieniu w eksploatacji 31 odcinków planowanych do wyłączenia.

>>> Czytaj też: Linie kolejowe do likwidacji: PKP likwidują tory, na które wydały miliony

"Ze wstępnie planowanych do czasowego wyłączenia 90 odcinków przywrócono 49 o długości ponad 1100 km. Zaprezentowane w trakcie rundy rozmów deklaracje inwestycji samorządowych oraz nowe plany przewoźników i zgłoszenia do rocznego rozkładu jazdy na rok 2014, dały podstawy do korekty wcześniejszych założeń" - głosi komunikat.

W połowie lutego zarządca infrastruktury zaprezentował plany optymalizacji sieci kolejowej, w których zaproponowano czasowe wyłączenie z eksploatacji 90 odcinków linii kolejowych o łącznej długości 2 tys. km na terenie całego kraju. Obecne korekty dokonywane są po konsultacjach z przewoźnikami, samorządami oraz środowiskami gospodarczymi.

Reklama

"Usprawniamy zarządzanie spółką i jednocześnie wypełniamy misję publiczną polegającą na zapewnieniu bezpiecznego i sprawnego transportu kolejowego. Musimy jednak dbać o wynik finansowy spółki, który zapewni podnoszenie stanu technicznego infrastruktury oraz zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego w Polsce – powiedział rzecznik PKP PLK Robert Kuczyński, cytowany w komunikacie.

Kuczyński dodał, że po pierwszym etapie szerokich konsultacji PKP PLK otrzymało w sumie kilkaset wniosków od przewoźników oraz wiele deklaracji inwestycji samorządowych. To one pozwoliły na ograniczenie wstępnej listy czasowo zawieszanych odcinków.

Obecnie 9 proc. ruchu kolejowego odbywa się po około 12 tys. km linii kolejowych z ponad 19 tys. km zarządzanych przez PKP PLK. Według spółki, optymalizacja sieci jest ważnym elementem restrukturyzacji, polegającym na dostosowaniu zakresu jej działalności do potrzeb zgłaszanych przez przewoźników. Przywrócenie ruchu na liniach czasowo wyłączonych z eksploatacji jest możliwe w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na przewozy pasażerskie lub towarowe.