Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Płaca minimalna 2014: minimalne wynagrodzenie wzrośnie co najmniej o 88 zł

13 maja 2013, 08:55
 • 15
 • Drukuj

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku o co najmniej 88 zł wzrośnie najniższe wynagrodzenie. Zmienić mogą się zasady jego ustalania.Najniższe wynagrodzenie w Polsce i Europie

Najniższe wynagrodzenie w Polsce i Europie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Strona rządowa w terminie do 10 maja każdego roku przedstawia komisji trójstronnej wstępną prognozę wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny. Z naszych informacji wynika, że podstawą do wyliczenia gwarantowanej kwoty przyszłorocznej płacy minimalnej będą wskaźniki zawarte w aktualizowanym w kwietniu Programie Konwergencji.

Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)za pracę. Zgodnie z nią wysokość najniższej pensji musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wskaźnika wzrostu PKB (jeśli stanowi mniej niż połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę). Dodatkowo przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się także różnicę między prognozowaną a rzeczywistą inflacją w poprzednim roku.

Wakacyjne negocjacje

Teraz strony pracowników i pracodawców, w terminie do dnia 20 maja, powinny podjąć negocjacje i przedstawić wspólną propozycję w sprawie ostatecznego wzrostu w następnym roku wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, a także minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku gdy centrale związkowe i organizacje pracodawców z komisji trójstronnej nie przedstawią wspólnej propozycji, każda z tych stron może, w terminie do 25 maja, zaprezentować swoje oczekiwania odnośnie do najniższej płacy. Niezależnie od tego Rada Ministrów do 15 czerwca przedstawia komisji trójstronnej propozycje w tej kwestii. Komisja po jej otrzymaniu (oraz podstawowych danych makroekonomicznych) będzie miała czas na uzgodnienie wysokości najniższej płacy do 15 lipca.

Jeżeli rząd, związki zawodowe i organizacje pracodawców ostatecznie nie porozumieją się co do kwoty ustawowego minimum, wówczas ustali je jednostronnie rząd. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określi stawkę (musi to zrobić w terminie do 15 września). Praktyka ostatnich lat pokazuje, że najczęściej to właśnie rząd samodzielnie decyduje o stawce najniższej płacy. Zdarzały się jednak przypadki, gdy udało się osiągnąć kompromis w wyniku rozmów i negocjacji społecznych. W tym roku może to być trudne.

>>> Czytaj też: Wykształcenie a wynagrodzenia - zobacz kto ile zarabia

Pułapka czy szansa

Polska płaca minimalna ma jedną z najwyższych w Europie tendencji wzrostowych w ostatnich latach. Nie wiem, czy nasz kraj stać na kontynuowanie takiego trendu. Niektóre kraje, jak np. Grecja, przekonały się, jakie skutki może przynieść szczodrość państwa w tym zakresie. Grecy obniżyli najniższe wynagrodzenie, a część z państw ze względu na kryzys zamroziło ich wysokość – ostrzega dr Kazimierz Sedlak z firmy doradczej Sedlak & Sedlak.

Jego zdaniem rozsądnym rozwiązaniem byłoby niepodnoszenie płacy minimalnej na rok 2014. Przy coraz niższym wzroście PKB i rosnącym bezrobociu, szczególnie wśród młodych, jej zamrożenie byłoby uzasadnione.

Całkowicie odmienne opinie prezentują związkowcy. Według nich podniesienie zarobków osobom najniżej wynagradzanym będzie miało bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę i demografię.

– Wyższa płaca minimalna podtrzyma popyt wewnętrzny, co może być jednym z elementów obrony przed kryzysem. Poza tym należy ją podnosić chociażby po to, by osoby ją otrzymujące mogły się z niej utrzymać – ocenia Anna Grabowska, ekspert Forum Związków Zawodowych.

Tłumaczy, że obecne niskie zarobki zniechęcają ludzi do zakładania rodzin czy podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci.

– Z tych powodów będziemy rozmawiać z rządem i pracodawcami o większej podwyżce płacy minimalnej niż ta wynikająca ze wskaźników ekonomicznych – dodaje.

>>> Czytaj też: Polska gospodarka sięgnęła dna - teraz będzie już lepiej

Idą zmiany

Najniższe wynagrodzenie i zasady jego ustalania są celem wielu inicjatyw legislacyjnych. Tylko sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmuje się obecnie trzema projektami nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – dwoma poselskimi i jednym obywatelskim, przygotowanym przez NSZZ „Solidarność”. Ten ostatni zakłada uzależnienie wysokości takiej płacy od wzrostu gospodarczego. Jeśli roczny wzrost PKB przekroczyłby 3 lub 4 proc., szybciej rosłaby też minimalna pensja. W innym przypadku stosowany ma być dotychczasowy sposób ustalania najniższego wynagrodzenia (czyli na podstawie negocjacji w komisji trójstronnej).

Inny projekt zakłada, że wysokość minimalnego wynagrodzenie za pracę ma być ustalana w taki sposób, aby w dniu 1 stycznia następnego roku nie była niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Ostatnia propozycja, która tak jak poprzednie od wielu miesięcy czeka na kontynuację prac, dotyczy wykreślenia przepisów pozwalających na wypłacanie 80 proc. (a nie 100 proc.) płacy minimalnej w pierwszym roku pracy. Zdaniem autorów tej nowelizacji przepis ustawy różnicujący zarobki zatrudnionych w zależności od stażu pracy nie spełnia oczekiwanego przez ustawodawcę celu, jakim jest skuteczna walka z bezrobociem. 10-letni okres obowiązywania ustawy nie spowodował zmniejszenia zjawiska braku pracy dla młodzieży.

Z kolei grupa senatorów przygotowała projekt nowelizacji, który zakłada zmianę katalogu świadczeń pracowniczych, które nie są brane pod uwagę przy ustalaniu, czy dana osoba otrzymuje płacę minimalną. Ma się w nim znaleźć dodatek za pracę w nocy. Zdaniem wnioskodawców obecnie nie spełnia on swojej roli (rekompensaty za pracę w szczególnych godzinach), skoro pracownik i tak musi zarabiać płacę minimalną.

>>> Czytaj też: Umowy śmieciowe w Polsce: Umowy cywilnoprawne coraz bardziej powszechneŹródło:Dziennik Gazeta Prawna
 • 15
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

 • plik2013-05-16 13:50

  Może i rośnie ale nie u mnie i nie w moim portwelu;) Jeszcze minie kilka ładnych lat zanim coś się zmieni u nas z zarobkami, mam nadzieję że będzie to jeszcze za czasu mojego żywota;) _________________________________________________________________________________ Zobacz koniecznie ortodonta Gdańsk!

 • a.2013-05-14 06:04

  johny, 2013-05-13, 19:16, napisał:
  Aż się wierzyć nie chce w Turcji podkreslam Turcji minmalna pensja wyższa niż w Polandzie. No ma to pozytywne implikacje nie grozi nam przypływ przybyszy z tego kraju. Oni wolą wyższą minimalną pensyjkę w Niemczech. Płacy minimalnej jak takiej nie ma w Niemczech ale w bardzo dużo branżach już jest.Trzeba liczyć ok 8,5E
  Niestety nie masz racji. Płaca minimalna w Turcji jest niższa niż w Polsceo jakieś 50$

 • m2013-05-13 23:57

  Marian zobacz jak się kombinuje w PL czy nawet w Chinach a jak w Grecji czy Włoszech. I tu jest pies pogrzebany. W Grecji, gdzie połowa społeczeństwa kręci na boku i orze jak może, lepiej już nie będzie. Albo ludzie się tam kapną o co kaman, albo państwo to się wykończy. Niestety koniec jest europy, gdzie inni (czyt. niewolnicy) zapieprzali na ich bogactwo. I teraz te fusyciki muszą pracować jak Chińczyk czy jak Skandynaw i jest problem, bo on chciałby być "artystom-malarzem, śpiewarzem albo dansiarzem" w Mam Talent albo w X Factor u Wojewódzkiego robić "kariery". Ale niestety - po 1-wsze trza mieć talent, po 2-gie nie każdy się załapie - widać po maliźnie sukcesów laureatów tychże programów. Nie każdy może być gwiazdą, a życie płynie i zostaje się z niczym w kieszeni. Co jak co, ale neoliberałowie mają sporo racji, bo póki nie odejdziemy od dawnych pańskich urojeń, to nadal wysokim marnotrawstwem w UE będzie sobie sami pluć w twarz.

 • Sulfur2013-05-13 20:37

  Jeszcze nikt nie słyszał o przypadku gdy płaca minimalna pomogła krajowi się rozwijać czy ograniczyć bezrobocie. Niemcy: mają płacę minmalną, ale nie jedną, a wiele, w zależności od branży. Do tego już krok do stwierdzenia, że każda płaca z swej natury jest inna. Ceny ustalane odgórnie na produkty i usługi-źle. Cena ustalana na pracę-nagle dobrze. Czyli prawa ekonomii mają sobie tutaj dać wolne, tak?

 • johny2013-05-13 17:16

  Aż się wierzyć nie chce w Turcji podkreslam Turcji minmalna pensja wyższa niż w Polandzie. No ma to pozytywne implikacje nie grozi nam przypływ przybyszy z tego kraju. Oni wolą wyższą minimalną pensyjkę w Niemczech. Płacy minimalnej jak takiej nie ma w Niemczech ale w bardzo dużo branżach już jest.Trzeba liczyć ok 8,5E

 • XY2013-05-13 13:02

  Nie - no zajebioza - Czyli KOLEJNA PODWYŻKA składek na ZUS!!!!!!!!!!!!

 • drago2013-05-13 12:37

  Po pierwsze płacy minimalnej nie powinno być!.

 • Flaku2013-05-13 12:33

  ROMAN, 2013-05-13, 14:06, napisał:
  A dlaczego my nie patrzymy na niemców ????????????? Tyle lat po wojnie a Polska jak 3świat w porównaniu z nimi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Unijne socjalne wynosi na dzień dzisiejszy 1200euro więc się pytam gdzie my do unii????????????????????? i jakim cudem placa minimalna rośnie najszybciej w Polsce??????????
  Jestem za tym żeby patrzeć na Niemców. U nich nie istnieje płaca minimalna. Dziękuję.

 • nie lubiący wciskania ciem2013-05-13 12:15

  komuś to nos rośniehttp://www.google.pl/publicdata/explore?ds=ml9s8a132hlg_&ctype=l&met_y=minimum_wage#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=minimum_wage&fdim_y=currency:eur&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:pl:nl:es:sk:uk:fr&ifdim=country&hl=pl&dl=pl&ind=false

 • ROMAN2013-05-13 12:06

  A dlaczego my nie patrzymy na niemców ????????????? Tyle lat po wojnie a Polska jak 3świat w porównaniu z nimi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Unijne socjalne wynosi na dzień dzisiejszy 1200euro więc się pytam gdzie my do unii????????????????????? i jakim cudem placa minimalna rośnie najszybciej w Polsce??????????

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze