Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Ceny gruntów rolnych: ziemia znów drożeje mimo mniejszego zainteresowania

4 sierpnia 2013, 18:01
 • 0
 • Drukuj

W I półroczu 2013 r. zainteresowanie gruntami rolnymi sprzedawanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych było niższe niż przed rokiem. Mimo to po raz kolejny odnotowano wzrost średniej ceny sprzedaży.Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że w I półroczu 2013 r. sprzedała ona grunty rolne o łącznej powierzchni 55 tys. ha. Tym samym nie udało się poprawić rekordowego wyniku uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy łączna sprzedana powierzchnia przekroczyła 62,2 tys. ha.

Mimo iż zakup gruntów rolnych należy traktować jako inwestycję długoterminową, dane ANR wskazują, że nawet w krótkim okresie tego typu nieruchomości charakteryzują się ponadprzeciętnymi wzrostami cen. 

>>> Czytaj też: Grunty rolne: spadek cen jest tylko pozorny

Pomimo mniejszego popytu na grunty rolne sprzedawane przez ANR średnia cena transakcyjna wszystkich gruntów sprzedanych w II kw. br. wyniosła 21 308 zł/mkw. i była aż o 10% wyższa w stosunku do średniej z końca ubiegłego roku. Tym samym po raz pierwszy w historii średnia cena dla całego kraju przekroczyła poziom 20 tys. zł/ha. Dynamika wzrostu cen jest imponująca – przykładowo w porównaniu ze stanem z końca 2010 r. średnia cena gruntów rolnych sprzedawanych przez ANR wzrosła już o 39%. Grunty rolne nabywane są zarówno przez rolników chcących powiększyć areał swoich upraw jak i przez inwestorów dostrzegających wzrostowy potencjał inwestycji. Dla pierwszej grupy nabywców kluczowa będzie jak najwyższa klasa żyzności gleby, podczas gdy dla drugich taka charakterystyka może oznaczać brak możliwości wyłączenia z produkcji rolnej.

W II kw. br. najwyższy poziom średniej ceny transakcyjnej odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim oraz dolnośląskim, zaś najniższe w podkarpackiem, lubuskiem oraz Lubelskiem. Szczegółowe dane liczbowe zaprezentowano w poniższej tabeli. Dla porównania przedstawiono również średnie ceny gruntów rolnych odnotowane w II kw. ubiegłego roku. Co ciekawe dwucyfrowe wzrosty cen w ujęciu rocznym odnotowano zarówno w najdroższych jak i najtańszych województwach. 

>>> Czytaj też: Ceny ziemi rolnej drożeją już od 8 latŹródło:Emmerson S.A.
 • 0
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  Forsal.pl | Najnowsze artykuły

  Tylko na Forsal.pl

  Infografiki, wykresy, mapy

  Najnowsze galerie »

  wszystkie »

  Finansopedia forsal.pl

  popularnenajnowsze