W efekcie inwestorzy znów nie mogą być pewni, czy FED zdecyduje się 18 września ograniczyć skalę programu QE3. A jeżeli nawet, to ruch ten może być niewielki – o 10 mld USD. Gorzej, jeżeli Rezerwa Federalna połączy to z zapowiedzią obniżenia celu w postaci stopy bezrobocia, który wynosi 6,50 proc. Powód jest prosty – obecne dane (7,3 proc. w sierpniu), chyba nie do końca oddają to co dzieje się na rynku pracy. I to co ważniejsze – takim posunięciem FED będzie chciał ograniczyć nadmierny wzrost rentowności obligacji w ostatnich tygodniach, co już przekłada się na wyższy koszt obsługi kredytów.

Innymi słowy, dzisiaj dostaliśmy mocne argumenty za tym, aby poważnie przemyśleć perspektywę osłabienia się dolara na jesieni, co będzie rodzić poważne implikacje dla wielu rynków. Czynnikiem, który to na razie ogranicza jest zamieszanie wokół Syrii. Teoretycznie interwencja powinna być krótka, ale stanowisko Rosji, która zamierza nadal wspierać reżim gospodarczo i militarnie, a także groźba zamachów na amerykańskie placówki na Bliskim Wschodzie, mogą budzić pewien niepokój…

Słabsze dane z Niemiec, jakie poznaliśmy w południe (produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 1,7 proc. m/m) stały się powodem do ustanowienia minimum na EUR/USD w rejonie 1,3103. Opublikowane później dane z USA dały pretekst do gwałtownego ruchu w górę, który później został „poprawiony” po deklaracji Rosji ws. Syrii (1,3188). Kolejne kilkadziesiąt minut przyniosło jednak stabilizację wokół 1,3160. Mocny opór to okolice 1,3180 i dalej strefa 1,3200-1,3220. Wydaje się, że na początku tygodnia może być trudno o jej złamanie – chyba, że pojawią się informacje, że Kongres nie podejmie decyzji ws. Syrii 9-10 września, a dopiero w końcu tygodnia. Mocne wsparcie to okolice 1,3135 i dalej strefa 1,3100-1,3120. Wydaje się, że przed możliwą zwyżką EUR/USD, która może wyraźnie nabrać tempa po 18 września, czekać nas będzie kilka dni „ugniatania” dna.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.