Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 4,4 proc. r/r (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 4,6 proc.).

W ujęciu miesięcznym w odnotowano wzrost o 6,0 proc. Produkcja przedsiębiorstw budowlanych zmniejszyła się o 3,2 proc. r/r (oczekiwano spadku średnio o 5,3 proc.). Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

W ujęciu rocznym wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu.

W stosunku do października ub. roku spadek produkcji budowlano-montażowej wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków – o 8,7 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 1,5 proc., a w podmiotach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi odnotowano wzrost o 3,5 proc., poinformował także Urząd.

Reklama

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w październiku br. o 1,3 proc. w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,5 proc.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews prognozowali, że deflacja producentów w ostatnim miesiącu wyniosła 0,8-1,3 proc. r/r, przy średniej na poziomie 1,2 proc. r/r (wobec -1,4 proc. r/r we wrześniu).

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk zaznacza, że ta umiarkowanie dobra sytuacja wynika między innymi z tego, że nadal bardzo dobrze radzi sobie Zachód Europy, a dzięki temu polskie firmy mogą tam wysyłać swoje produkty. Chodzi na przykład o produkcję między innymi metali i mebli. Natomiast produkcja krajowa wciąż cierpi na niedobory popytu - dodaje analityk. Dlatego na ożywienie wewnętrzne trzeba będzie jeszcze poczekać.

Paweł Cymcyk zaznacza, że dane dotyczące produkcji przemysłowej w październiku (liczonej rok do roku) są trochę gorsze niż we wrześniu, ale - jak wyjaśnia - wynika to między innymi z mniejszej liczby dni roboczych w poprzednim miesiącu.
Spodziewa się, że dane za listopad i za grudzień na pewno będą lepsze niż w październiku.

Ceny produkcji budowlano-montażowej

GUS podał, że ceny produkcji budowlano-montażowej w październiku 2013 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu, o 1,5 proc. niższe niż w grudniu ub. roku oraz o 1,7 proc. niższe niż w październiku 2012 r.

Dzisiejsze dane można jednak uznać za kontynuację dobrej passy sektora przemysłowego, który w drugiej połowie roku przyspieszył, uważa analityk DM TMS Brokers Marcin Pietrzak. - Wzrost produkcji zwiększa prawdopodobieństwo lepszej dynamiki PKB w czwartym kwartale tego roku z uwagi na rosnącą kontrybucję wartości dodanej w przemyśle. Spodziewamy się wzrostu PKB w ostatnich trzech miesiącach tego roku o około 2 proc. r/r - pisze analityk w komentarzu.

Ceny producenckie odnotowały spadek już jedenasty miesiąc z kolei, zaznacza Pietrzak. - Spodziewamy się, że zakończenie deflacji będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, jednak będzie to głównie skutkiem efektu bazy statystycznej - prognozuje analityk.

Według analityka złoty praktycznie nie zareagował na dane o produkcji - EUR/PLN po publikacji cofnął się lekko z 4,1920 poniżej 4,19.

>>> Czytaj również: Polska walczy o udział rodzimych firm w europejskim przemyśle zbrojeniowym