Co drugi z nich jest również gotowy przenieść się w poszukiwaniu lepszej pracy do innego miasta w Polsce. Jak podkreśla w rozmowie z IAR prezes zarządu Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia Artur Skiba, im wyższe stanowisko i wyższe wynagrodzenie, tym wyższa mobilność.

Gotowość do zmiany miejsca zamieszkania deklaruje 75 procent kadry zarządzającej. Lokalizację zmieniają też często informatycy a także osoby związane ze sprzedażą i marketingiem Artur Skiba zwraca uwagę, że na niskich stanowiskach młodzi ludzie są bardziej skłonni do przeprowadzania się za granicę niż zmiany miejsca zamieszkania w ramach Polski.

Sprawdź, po jakich studiach zarabia się najwięcej?

Antal International zbadała też skłonność do zmiany stanowiska. Tutaj podobnie, ponad 50 procent badanych zadeklarowało gotowość do przebranżowienia się i rozpoczęcia swojej zawodowej kariery od początku. Ta skłonność występuje zazwyczaj u osób z grupy "55+" , które nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoim fachu. Z drugiej zaś dotyczy osób, które niezupełnie świadomie od początku wybierały swoją ścieżkę kariery - podkreśla Artur Skiba.

Reklama

Badanie wykonano metodą CAWI czyli wywiadu przez internet, prowadzonego za pomocą udostępnienia respondentom kwestionariusza internetowego. Wzięło w nim udział 1236 respondentów z Polski.

Czytaj też: W Polsce brakuje robotników. Łatwiej zatrudnić inżyniera niż spawacza