Tym samym dzisiaj kluczowe będzie to, co podczas konferencji prasowej o godz. 23:00, która towarzyszyć będzie decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 3,50 proc. powie Graeme Wheeler. Pozwoli to ocenić inwestorom jak długa będzie pauza po łącznych podwyżkach stóp o 100 p.b. w tym roku (niektórzy liczą jeszcze na ruch o 25 p.b. w okolicach grudnia). Istotne będzie też to, jakiej retoryki użyje szef RBNZ względem kursu walutowego. Wydaje się, że trudno będzie o negatywne zaskoczenie rynku, stąd też nie można wykluczyć korekcyjnego odbicia NZD/USD.

Na wykresie NZD/USD widać, że weszliśmy do ważnej strefy wsparcia 0,8140-0,8220, która w przeszłości (październik 2013-luty 2014) dość dobrze się sprawdzała. W przypadku odreagowania silnym oporem będą już okolice 0,8285 i 0,8330-40. Na razie to jednak tylko korekta – aby można mówić o zmianie trendu, trzeba by spodziewać się generalnej zmiany sentymentu wobec dolara.

Tymczasem poniedziałkowy raport oddziału FED z San Francisco sprawił, że opieranie scenariusza o założenie, że przekaz, jaki popłynie ze strony FED po posiedzeniu 17 września, może być nie wystarczająco „jastrzębi” dla uczestników rynku, stało się bardziej ryzykowne. Przypomnijmy, że ekonomiści FED wskazali w badaniu, że to rynek nie nadąża z oczekiwaniami w kwestii zmian stóp procentowych, za projekcjami członków FED. W takiej sytuacji pomocna może okazać się analiza techniczna. Na koszyku BOSSA USD kluczowy opór to 71,58 pkt. z pierwszego tygodnia lipca 2013 r. Biorąc pod uwagę, że zwyżka trwa już ponad 2 miesiące bez poważniejszej korekty, prawdopodobieństwo jej wystąpienia rośnie.

Próbę wykreowania korekcyjnego odbicia mamy na EUR/USD. Rynek zdołał pokonać minimum z 4 września na 1,2919, które było oporem, a teraz jest krótkoterminowym wsparciem. Aby jednak można było mówić o wykreowaniu się większego ruchu popyt na euro musiałby sobie poradzić ze strefą 1,2953-87, a to już nie będzie takie proste. Tym samym bardziej prawdopodobne jest zejście znów poniżej 1,2919, co może zwiększyć dynamikę ruchu spadkowego i dać impuls do wybicia wczorajszego dołka na 1,2858.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.