• AUD: 200-dniowa średnia ruchoma przekroczona, możliwość spadku poniżej poziomu 0,9000
• W parze EUR/USD może nastąpić test poziomu 1,3000
• Korelacja mocnego jena ze słabymi wynikami rynków akcji może słabnąć

Po okresie nudy i pozostawania w przedziale, para AUD/USD nieoczekiwanie gwałtownie straciła na wartości po przełamaniu kluczowego przedziału i formacji połowicznej głowy i ramion.

AUD testuje obszary poniżej 0,9000

Po przekroczeniu 200-dniowej średniej ruchomej, kolejne wartości docelowe kształtują się nieco poniżej poziomu 0,9000. Należy zauważyć, że spadek waluty australijskiej jest znacznie szybszy, niż ostatnie ruchy w parze EUR/USD. Tam akcja do pewnego stopnia uległa zatrzymaniu, a biorąc pod uwagę otoczenie niechętne ryzyku, możliwe, że para EUR/USD pozostanie stosunkowo stabilna, natomiast euro pójdzie w ślady USD, ponieważ gwałtownie się umacnia w stosunku do mniejszych walut. Przyjrzyjmy się wykresowi dla pary EUR/AUD i zastanówmy się, co to może oznaczać.

Reklama

Mocny powrót z dołków odnotowanych po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego sugeruje koniec spadków w parze EUR/AUD w najbliższym czasie. Podejrzewam, że to oznaka negatywnej korelacji euro z apetytem na ryzyko, ponieważ wczorajsza sesja na Wall Street była stosunkowo słaba, aczkolwiek większa część tej akcji wynika z osłabienia dolara australijskiego.

Jeżeli apetyt na ryzyko w najbliższym czasie jeszcze bardziej osłabnie, przewiduję wzrost w tej parze. W przypadku, gdy akcja się zatrzyma, głównym wsparciem może być poziom 1,4000, natomiast w przypadku, gdy raport w sprawie zatrudnienia w Australii dzisiejszej nocy okaże się niekorzystny, squeeze w tej parze będzie kontynuowany.

Osłabienie AUD jest wynikiem zmian technicznych na wykresie pary AUD/USD, ale również spadku wartości metali przemysłowych oraz zdecydowanego spadku zaufania konsumentów we wrześniu, o czym dowiedzieliśmy się ubiegłej nocy. Dzisiejszej nocy poznamy raport w sprawie zatrudnienia w Australii w sierpniu, który będzie kluczowy dla dalszego kursu waluty australijskiej.

Warto zauważyć, że osłabienie na rynkach akcji nie wpłynęło wczoraj na aprecjację jena. Nie był to realny test dawnej negatywnej korelacji pomiędzy apetytem na ryzyko a walutą japońską, ponieważ rozmiar wyprzedaży był stosunkowo niewielki, jednak czekam na dalsze sygnały, że relacja ta słabnie, wskazujące, że jen pozostanie słaby na wszystkich rynkach.

Co dalej?

Należy zwrócić uwagę na norweski raport w sprawie CPI dziś rano. Waluta norweska wydaje się słabnąć, podobnie jak wiele innych mniejszych walut, a osłabienie to może się jeszcze pogłębić w efekcie niższego niż przewidywano odczytu, a nawet - być może - bez względu na wynik odczytu, ponieważ ceny ropy gwałtownie spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni, w tym cena ropy Brent poniżej 100 USD za baryłkę. Od połowy 2012 r. jedynie raz widzieliśmy tygodniowe zamknięcie poniżej 100 dolarów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie prezesa Bank of England, Marka Carneya, i pozostałych członków Komitetu Polityki Pieniężnej przed komisją parlamentarną w związku z ewentualnym uzyskaniem niepodległości przez Szkocję.
Dzisiejszej nocy Reserve Bank of New Zealand ogłosi, czy zamierza kontynuować podwyższanie oficjalnej stopy gotówkowej (official cash rate, OCR). W bieżącym roku stopa ta podwyższana była już czterokrotnie, za każdym razem o 25 punkty bazowe. Po mocnej interwencyjnej retoryce prezesa Graeme'a Wheelera w ostatnich miesiącach, rynek nie spodziewa się tym razem podwyżki stopy procentowej.

Umożliwiło to walucie nowozelandzkiej gwałtowne osłabnięcie na wszystkich rynkach, mimo iż w ostatnich dniach para AUD/NZD odnotowała znaczne straty po tym, jak dolar australijski nieco się umocnił. Spodziewam się, że Wheeler i spółka przyjmą neutralne podejście do stóp oraz sztywną retorykę, aby zapobiec kolejnym wzrostom kursowym po tym, jak najwyraźniej osiągnęliśmy punkt zwrotny. Spadek w parze NZD/USD może ostatecznie zostać wznowiony po możliwym odbiciu.

Jak długo potrwa hossa dolarowa?

Trwa nowa sekularna hossa dolarowa, która może utrzymać się w najbliższym okresie aż do posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w przyszłym tygodniu, podczas którego Fed najpewniej wygłosi stosunkowo jastrzębie oświadczenie i przedstawi odpowiednie projekcje, aby uniknąć fali konsolidacji.

Trudno mi dostrzec cokolwiek poza powolną korektą o charakterze językowym, aczkolwiek jastrzębie mogą wyrazić swój sprzeciw w przypadku, gdy oświadczenie nie okaże się wystarczająco zdecydowane. Przesunięcie mediany przewidywań „punktowych” (tzw. dot plot) w górę może zapewnić amunicję bykom dolarowym.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: wskaźnik PPI w sierpniu wyniósł -0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +3,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio 0,0%/+4,1% oraz odnotowanym w lipcu +4,3% w ujęciu rok do roku.
• Japonia: zamówienia na maszyny w lipcu wykazały +3,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +1,1% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +4,0%/0,5% oraz odnotowanym w czerwcu -3,0% w ujęciu rok do roku.
• Australia: wskaźnik zaufania konsumentów Westpack we wrześniu wyniósł 94,0 w porównaniu z 98,5 odnotowanym w sierpniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Norwegia: wskaźnik CPI w sierpniu (08:00)
• Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z Bank of England oraz innych członków Komitetu Polityki Pieniężnej w parlamencie (13:45)
• Strefa euro: wystąpienie Buch z Bundesbank (14:00)
• Strefa euro: wystąpienie Merscha z EBC (15:00)
• Nowa Zelandia: ogłoszenie wysokości oficjalnej stopy gotówkowej przez RBNZ (21:00)
• Nowa Zelandia: konferencja prasowa prezesa RBNZ, Wheelera (21:05)
• Wielka Brytania: bilans cen domów RICS w sierpniu (23:01)
• Chiny: wskaźnik CPI/PPI w sierpniu (01:30)
• Australia: zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia w sierpniu (01:30)