• Dzisiejsze posiedzenie EBC da jasny sygnał bankom i rynkom akcji
• ABSPP preferowanym narzędziem naprawy realnej gospodarki
• Możliwe rozszerzenie o 1 bilion EUR

Dziś przewidziane jest kluczowe wydarzenie dla europejskich banków i rynków akcji. Europejski Bank Centralny jest już gotowy do wdrożenia kolejnej rundy polityki pieniężnej, aby dać odpór presjom deflacyjnym tworzącym się w strefie euro w efekcie spadających cen towarów, nadprodukcji i ograniczonych podwyżek płac.

Konieczne jest mocne uderzenie

Prezes EBC, Mario Draghi, przekaże więcej szczegółowych informacji na temat programu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (asset-backed securities purchase programme, ABSPP) oraz na temat trzeciego programu skupu obligacji zabezpieczonych (covered bonds purchase programme, CBPP3), których wdrożenie ogłoszono na ostatniej konferencji prasowej EBC 4 września.

Reklama

Dotychczas do operacji refinansujących dopuszczono jedynie ABS o ratingu inwestycyjnym, jednak według informacji, jakie uzyskał Financial Times, Rada Zarządzająca rozważa rozszerzenie tego kryterium na ABS o ratingu poniżej poziomu inwestycyjnej, co umożliwiłoby udział w tych operacjach ABS takich krajów, jak Grecja czy Cypr.

EBC chce rozszerzyć swój bilans z powrotem do kwoty około 3 bilionów EUR aktywów ogółem, tj. do poziomu z połowy 2012 r. Z perspektywy obecnego poziomu, tj. 2,04 biliona EUR, oznacza to możliwość rozszerzenia o niemal 1 bilion EUR, czyli więcej, niż wynosi wartość ABS ujętych w bilansie banku centralnego (ok. 700 mld).

Jeżeli EBC zdecyduje się na pełne wdrożenie ABSPP, najprawdopodobniej będzie to pozytywny bodziec dla banków europejskich, ponieważ program ten przyczyni się do utworzenia płynnego rynku dla ABS, umożliwiając bankom przeniesienie ryzyka ze swoich bilansów i uwolnienie potencjału do udzielania nowych kredytów i pożyczek.

Największy zwycięzca: greckie banki?

Od ostatniego posiedzenia EBC, dwa włoskie banki, Banche Italiane i Banca Populare, odnotowują najlepsze wyniki pośród banków europejskich na indeksie STOXX 600 Banks obejmującym 49 największych notowanych na giełdzie banków w Europie.

Z drugiej strony, wyniki takich banków, jak Raiffeisen Bank czy National Bank of Greece, okazały się wyjątkowo słabe.

Raiffeisen Bank odnotowywał wyniki zgodnie z benchmarkiem, jednak w związku z pogarszającymi się fundamentami w wyniku operacji na rynku rosyjskim i w Europie Wschodniej musiał wydać ostrzeżenie dotyczące potencjalnych zysków.

Spadek ten niedokładnie odzwierciedla prognozy rynkowe dotyczące wpływu ABSPP na Raiffeisen Bank, a raczej jego unikalną ekspozycję geograficzną.

Z drugiej strony, National Bank of Greece odnotował spadki, jednak informacja o możliwym obniżeniu wymaganego zabezpieczenia przez EBC może spowodować, że greckie banki okażą się największymi zwycięzcami.

Na czele: Deutsche Bank, UniCredit

W odniesieniu do największych banków europejskich wydaje się, że przed posiedzeniem EBC rynek wyraźnie faworyzuje Deutsche Bank i UniCredit (zob. wykres), natomiast Banco Santander i BNP Paribas nieco obniżyły wyniki w skali całego sektora.

W przypadku, gdy dzisiejsze informacje na temat ABSPP okażą się lepsze, niż przewidywane, umożliwi to Deutsche Bank i UniCredit dalsza poprawę swoich wyników; Ich szerokie bilanse wskazują na to, że będą w stanie przekazać EBC znaczną część swoich ABS i zwiększyć liczbę udzielanych kredytów.

W szczególności Deutsche Bank miał problemy ze swoją bazą kapitałową, przez co w tym roku zmuszony był pozyskać niemal 10 mld EUR kapitału. Jeżeli ABSPP okaże się wystarczająco agresywny, banki ograniczone kapitałem, takie jak Deutsche Bank, powinny znacznie skorzystać na wdrożeniu nowego programu EBC.