W poniedziałek 16 marca Pesa otrzymała dopuszczenie do ruchu na torach Włoch dla pierwszego (nr 001) z 40 spalinowych zespołów trakcyjnych ATR 220 nowej generacji budowanych dla Trenitalia – czytamy w informacji prasowej.

Dokument, który uzyskała Pesa, to AMIS. Stanowi on odpowiednik polskiego świadectwa typu. Na jego podstawie można wystąpić Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Kolejowego (ANSF) o wydanie dopuszczenia dla całej serii tych pojazdów.

Pierwsze trzy pojazdy są już we Włoszech, a kolejne cztery dotrą w tym tygodniu. We Włoszech od 2008 roku eksploatowanych jest już 41 pojazdów ATR220 poprzedniej generacji, zaś nowy pojazd, który włoskie kleje Trenitalia nazwały ATR220 Swing, został zaprezentowany dwa tygodnie temu we Florencji. Po uzyskaniu dopuszczenia dla pierwszego ATR 220 Swing, już za tydzień może on zacząć służyć podróżnym na trasie Lukka – Aulla w Toskanii.

ATR 220 Swing jest spalinowym zespołem trakcyjnym jednoprzestrzennym, klimatyzowanym i może poruszać się w trakcji wielokrotnej złożonej z trzech pojazdów. Osiąga prędkość 130 km/h, ma 161 miejsc siedzących, gniazdka elektryczne przy każdym fotelu oraz dysponuje systemem WiFi – czytamy w informacji prasowej.

>>> Czytaj też: Pesa w tarapatach. Polski producent poległ na niemieckim rynku