Ceny produktów i usług w Rosji wzrosły w marcu o 16,9 proc. w ujęciu rocznym. To najwyższy poziom inflacji od 13 lat. W lutym wskaźnik ten wynosił 16,7 proc.

Ekonomiści Bloomberga spodziewali się, że marcowy odczyt inflacji będzie oscylował w granicach 16,8 proc. W ciągu miesiąca ceny w Rosji zwiększyły się o 1,2 proc.

Choć inflacja w Rosji jest wysoka, w najnowszych danych analitycy zaczynają dostrzegać pewne sygnały stabilizacji. “Najważniejszą informacją dla banku centralnego jest fakt, że miesięczna inflacja powoli wraca do normalniejszych poziomów” – mówi Dmitrij Polewo, główny ekonomista ds. Rosji w moskiewskim oddziale ING Groep. Jego zdaniem, roczna inflacja może wzrosnąć do 17,5 proc., a jej szczyt przypadnie na drugi kwartał tego roku.

>>> Czytaj też: Kobieta, której Putin ufa bezgranicznie. Jak Nabiullina uratowała rosyjską gospodarkę

W ciągu miesiąca żywność podrożała w Rosji o 1,6 proc. To najwolniejsze tempo wzrostu cen w tej kategorii od 5 miesięcy. Ceny produktów nieżywnościowych wzrosły o 1,4 proc., najmniej od 4 miesięcy – wynika z oficjalnych danych rosyjskiego urzędu statystycznego.

Tymczasem rosyjski bank centralny od początku roku zaczyna powoli luzować politykę monetarną. W styczniu miała miejsce pierwsza obniżka głównej stopy procentowej – z 17 proc. do 15 proc.. W połowie marca stopa procentowa spadła do 14 proc.

Z szacunków Banku Światowego wynika, że gospodarka Rosja skurczy się w tym roku o 3,8 proc. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego zakłada, że spadek PKB będzie mniejszy i wyniesie 2,5 proc.