Komisja Europejska

Komisja Europejska

źródło: ShutterStock

Według doniesień medialnych władze w Atenach zwróciły się z prośbą do Moskwy o wycofanie zakazu importu na greckie produkty takie jak brzoskwinie, truskawki czy pomarańcze. Sprawa ta ma być omawiana podczas jutrzejszej wizyty premiera Aleksisa Tsiprasa w Moskwie. 

„Doniesienia o ewentualnych przyszłych, dwustronnych porozumieniach między którymkolwiek z krajów członkowskich oraz Rosją w sprawie żywności są na razie tylko spekulacjami i nie będziemy ich komentować” - powiedział rzecznik Komisji ds. handlu Daniel Rosario

Bruksela utrzymuje, że zniesienie embarga przez Rosję powinno dotyczyć wszystkich krajów, a nie tylko pojedynczych przypadków. „Naciskamy na to, że zasada równego traktowania wszystkich krajów członkowskich powinna być szanowana i że wszystkie państwa Unii powinny mówić jednym głosem z naszymi partnerami z zewnątrz - w tym przypadku z Rosją” - dodał Rosario.

>>> Czytaj też: "Pegaz" i BAE Systems stworzą nowy bojowy wóz piechoty? Wielki kontrakt i 650 miejsc pracy

Problem rosyjskiego embarga na żywność poruszony został podczas spotkania greckiego ministra energii Panagiotisa Lafazanisa z rosyjskim ministrem Aleksandrem Nowakiem. Politycy rozmawiali także o możliwości obniżenia cen gazu z Rosji, o co Ateny także mają się starać. Z drugiej strony obecny rząd Grecji od początku sygnalizuje, że nie zgadza się z unijną polityką sankcji wobec Rosji i będzie dążył do ich zniesienia.

Wszelkie decyzje dotyczące restrykcji wymagają jednomyślności w Unii stąd najbliższe rozmowy na ten temat, jakie planowane są na czerwiec, ponownie nie będą łatwe. W marcu przywódcy państw członkowskich złożyli jedynie polityczną deklarację , że restrykcje zostaną utrzymane do momentu pełnego wprowadzenia w życie porozumienia z Mińska.