"Kontakt na obsługę przewozów do Kozienic jest dla PKP Cargo strategiczny. Na odcinku między Bogdanką a Elektrownią Kozienice opracowaliśmy bardzo dobry model organizacji przewozów. Są one realizowane w systemie wahadłowym, specjalnie przeznaczonym do obsługi tego kontraktu taborem. Wysoka wydajność i doskonałość operacyjna na tym kontrakcie pozwala nam zaoferować atrakcyjną cenę" - skomentował członek zarządu ds. handlowych Jacek Neska, cytowany w komunikacie.

Przetarg na dostawę węgla kamiennego do Kozienic był podzielony na dwa zadania: pierwsze to przewozy z lubelskiej Bogdanki, drugie - ze śląskich kopalń należących do Katowickiego Holdingu Węglowego, Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do Kozienic przez rok trafi z Bogdanki 3,6 mln ton węgla, a ze Śląska - kolejne 1,5 mln ton. Przewozy z Bogdanki PKP Cargo wyceniło na 28,34 mln zł brutto, a ze śląskich kopalń na 34,22 mln zł brutto, podano również.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.