Miedziowy gigant KGHM tworzy właśnie Globalne Centrum Wiedzy – jednostka ta będzie obsługiwać działalność koncernu w kraju i za granicą, koordynować i wzmacniać współpracę ekspertów z rożnych spółek należących do grupy, realizować prace badawcze i projektowe – pisze „Rzeczpospolita”. Na razie pracuje tu 160 osób, ale liczba zatrudnionych będzie się zwiększać. Początkowy budżet centrum ma wynosić 50 mln zł rocznie, dodatkowo jednostka będzie korzystać także ze środków unijnych.

Z doświadczenia i wiedzy Globalnego Centrum Wiedzy KGHM będą też mogły korzystać inne mniejsze firmy oraz naukowcy. Dzięki temu będą miały możliwość komercjalizacji wyników swoich badań.

>>> Czytaj też: Putin zaciska pętlę na szyi Facebooka i Google. To koniec wolnych mediów w Rosji?

To nie jedyna tego typu inwestycja, która pojawia się w Polsce w ostatnim czasie. Znaczenie sektora badań i rozwoju w naszym kraju stale rośnie, a zagraniczni inwestorzy ciągną nad Wisłę. Amerykański producent układów kierowniczych TRW rozpoczął budowę swojego centrum badawczo-rozwojowego w Bielsku-Białej. Wśród rozpoczętych inwestycji są też m.in. krakowskie centra amerykańskiego producenta oprogramowania Solar-Winds czy też centra Rolls-Royce’a, produkującego systemy napędowe.

Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, od początku tego roku PAIiIZ podpisała już pięć umów na utworzenie ośrodków badawczo-rozwojowych. Zdaniem prezesa PAIiIZ, tak duże zainteresowanie naszym krajem to efekt wysokich kwalifikacji polskich pracowników i dobrej jakości edukacji w szkołach wyższych.

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”