Na dzień 9 marca 2016 r. poziom rezerwacji limitu środków na planowane wypłaty w 2016 r. wynosił 84 proc. – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem MdM. Cały budżet Mieszkania dla Młodych na ten rok wynosi 730 mln zł. Szybkie wyczerpywanie się tegorocznego limitu powoduje, że banki zaczynają się przygotowywać do wstrzymania przyjmowania wniosków o kredyty z rządową dopłatą, jeśli ma ona zostać wypłacona z tegorocznego budżetu programu.

- W związku z szybkim wyczerpywaniem się limitu na 2016 rok planujemy przyjmowanie wniosków w ramach MdM do 11 marca. Jeżeli w dniu 11 marca sytuacja będzie pozwalała na wydłużenie tego terminu to bank podejmie stosowną decyzję. W sytuacji, kiedy środki zostaną wyczerpane przed 11 marca, natychmiast wstrzymamy przyjmowanie wniosków z datą wypłaty dofinansowania na 2016 rok – informuje Agata Chrzanowska, dyrektor wydziału kredytów hipotecznych w Banku Millennium.

Dodaje, że udzielanie kredytów MdM jest związane z dostępnością dofinansowania ze Skarbu Państwa. - Bank Millennium musi być odpowiedzialny wobec swoich klientów i nie może przyjmować wniosków bez gwarancji uzyskania na nie z dofinansowania. Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi przewiduje limity środków na dopłaty w kolejnych latach – wskazuje.

>>> Czytaj też: BGK pomoże wybudować 3 tys. tanich mieszkań. Pierwsze lokale w 2017 roku

Katarzyna Fortuna, p.o. naczelnika wydziału obsługi programów mieszkaniowych z departamentu usług agencyjnych BGK, informuje, że banki kredytujące przekazują do BGK wnioski nabywców w programie MdM za pomocą systemu informatycznego udostępnionego przez bank. Dzięki temu jego eksperci na bieżąco śledzą poziom wykorzystania limitów dla poszczególnych lat. Zgodnie z ustawą, gdy limit osiągnie określony w ustawie poziom, BGK opublikuje informację o wstrzymaniu przyjmowania wniosków, a banki kredytujące będą miały obowiązek wstrzymać ich przyjmowanie od dnia następnego. Nie będą mogły również przekazać do BGK wniosków już wcześniej przyjętych od nabywcy.

- Banki kredytujące mając na uwadze powyższe zapisy ustawy i szacując ryzyko terminowości obsługi wniosków, mogą podejmować własne decyzje o wstrzymaniu przyjmowania wniosków, w celu zapewnienia prawidłowej weryfikacji wniosków już przyjętych, a nieprzekazanych do BGK - dodaje.

Zaznacza przy tym, że BGK trudno jest przewidzieć, którego dokładnie dnia na stronie banku pojawi się komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na wypłaty w 2016 r., ponieważ na tempo przyrostu wykorzystania limitu składają się dwa czynniki: nabywcy składający wnioski lub wycofujący te już zarejestrowane oraz procedury weryfikacji.

W sytuacji szybkiego wyczerpywania się budżetu MdM na ten rok w najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które chcą jeszcze w tym roku kupić mieszkanie używane lub gotowy lokal od dewelopera ze wsparciem państwa. Dopłata wypłacana jest bowiem z budżetu MdM na ten rok, w którym lokal ma być przekazany nowemu właścicielowi.

W lepszej sytuacji są osoby, które właścicielem nowego lokum ze wsparciem państwa chcą zostać w roku 2017 lub 2018. Budżet na 2017 r. wynosi 746 mln zł i na koniec lutego na dopłaty zarezerwowano z tego 7,12 proc. Budżet na 2018 r. to z kolei 762 mln zł, z czego zarezerwowano 0,05 proc. Warto przy tym pamiętać, że jeśli budżet MdM na 2017 r. jeszcze w tym roku zostanie zarezerwowany w 50 proc. BGK wstrzyma przyjmowanie wniosków na przyszły rok.

>>> Polecamy: Nowe mieszkania trzymają cenę. Deweloperzy nie godzą się na obniżki