Szef MSP pytany przez PAP, kiedy będą gotowe założenia do ustawy w sprawie powołania instytucji, która miałaby zastąpić resort skarbu, odparł: "Zakończyliśmy prace studialne. Teraz chcemy przekonać powstały niedawno Komitet Rozwoju do naszego pomysłu. Jeśli uzyskamy akceptację dla mojego pomysłu - likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa i powołania w to miejsce nowej instytucji, która będzie zarządzała spółkami Skarbu Państwa - to myślę, że w okolicach koniec kwietnia - początek maja będę mógł na konferencji prasowej podać wszystkie szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia".

Jak podkreślił, będzie to "diametralna zmiana podejścia do zarządzania naszym wspólnym dobrem". "Chcielibyśmy, aby z początkiem przyszłego roku rozpoczął się proces tzw. transformacji do nowego organizmu, który potrwa nie dłużej niż trzy do czterech miesięcy" - zaznaczył.

W nowym podmiocie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra skarbu, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich szef MSP wymieniał m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co - jak podkreślał - będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Głównym celem tego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.

"Majątek ten będzie służył wypracowywaniu wspólnego zysku. Chcemy, aby był on traktowany jako jedna duża grupa kapitałowa spółek Skarbu Państwa. Będziemy nakłaniali, poprzez stworzenie odpowiednich regulacji i poprzez odpowiedni dobór kadr do tego, aby zarządy, władze tych spółek współpracowały ze sobą, aby wzmacniały się poprzez wzajemne świadczenie sobie usług, wzajemne zakupy, traktowanie siebie nawzajem jako priorytetowych dostawców usług. Duża grupa kapitałowa Skarbu Państwa to cel, który sobie stawiamy, który jest naszym głównym priorytetem" - mówił pod koniec lutego szef MSP.

>>> Czytaj też: Największa elektrownia w kraju znika. Symboliczny koniec rewolucji przemysłowej