W imieniu szefów resortów obrony obu państw umowę podpisali w Krakowie przebywający z wizytą w Polsce szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Wachtang Kapanadze i dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut.

Umowa zakłada zacieśnienie współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w obszarze logistyki, doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń.

Dwustronna współpraca ma obejmować wspólne ćwiczenia, kursy, konferencje, seminaria i warsztaty. Strona polska – poinformowało DKWS - będzie odgrywała rolę mentora wojsk specjalnych Gruzji w kwestiach interoperacyjności i zbliżenia ich pod względem poziomu wyszkolenia i procedur do standardów NATO.

Gruzja to kolejne państwo, które wyraziło zainteresowanie rozwojem bilateralnej współpracy z polskimi wojskami specjalnymi. Wcześniej podobne umowy zostały zawarte z USA, Francją, Chorwacją, państwami Grupy Wyszehradzkiej, Litwą, Estonią i Brazylią.

Współpracę polskich i gruzińskich „specjalsów” zainicjowała w grudniu 2013 r. wizyta obecnego gen. Guta w dowództwie brygady sił specjalnych Gruzji. W trakcie wizyt i przedsięwzięć szkoleniowych dla żołnierzy gruzińskich sił specjalnych wypracowano ostateczny kształt umowy, która została podpisana w piątek.

W programie przebywającego w Polsce od środy Kapanadzego znalazły się: spotkania z szefem SGWP, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wizyty w jednostce wojskowej GROM i Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i jednostce NIL w Krakowie.(PAP)

brw/ gma/