"Jeśli nie zapobiegnie się działaniom terrorystów, to północne rejony Syrii mogą ponownie okazać się w blokadzie. Dlatego wszystkie działania syryjskich wojsk i rosyjskiego lotnictwa są skierowane na udaremnienie planów Frontu al-Nusra, lecz żaden szturm na Aleppo nie jest planowany" - powiedział generał Rudskoj, szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji.

O przygotowaniach do wspólnej z Rosjanami operacji przejęcia z rąk rebeliantów pełnej kontroli nad Aleppo mówił w niedzielę premier Syrii Wail Nadir el-Halaki. O tych planach poinformował rosyjskich deputowanych, którzy przybyli do Syrii z pomocą humanitarną.

Agencja Reuters przypomina, że połowa Aleppo - największego syryjskiego miasta - od lat pozostaje w rękach rebeliantów.

Wg Rudskiego wojskowi mają wiarygodne informacje o planach ofensywy terrorystów, którzy chcą zablokować drogę łączącą Aleppo z Damaszkiem. "Z tych informacji wynika, że na południowy zachód od Aleppo już skoncentrowano około 8 tysięcy bojowników Frontu al-Nusra, a na północ od miasta jeszcze do półtora tysiąca ludzi" - mówił na briefingu generał.

Rudskoj oświadczył, że Rosja wypełnia w całości wzięte na siebie zobowiązania w ramach uzgodnionego z USA porozumienia o zaprzestaniu działań bojowych na terenie Syrii. "Lotnictwo rosyjskie nie dokonuje nalotów na ugrupowania, które podpisały rozejm" - podkreślił.

Od 27 lutego obowiązuje uzgodniony przez Rosję i USA rozejm; nie przewiduje on wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu (IS) oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi wspierana przez rosyjskie lotnictwo syryjska armia i dowodzona przez USA koalicja.

Od 30 września 2015 roku rosyjskie lotnictwo prowadzi ataki na "pozycje terrorystyczne". Zachód utrzymywał jednak, że celem rosyjskich ataków były również formacje opozycyjne, zwalczające reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. 14 marca prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie z Syrii głównych rosyjskich sił lotniczych.