Spotkanie, ostatnie w tym formacie przed szczytem NATO w Warszawie, trwa od czwartku. Drugi dzień obrad zaczął się od rozmowy na temat współpracy z UE, prowadzonej z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini oraz ministrów spraw zagranicznych Finlandii i Szwecji, które należą do UE i są państwami partnerskimi NATO.

"Uważamy za dużą wartość dodaną, jeżeli Unia Europejska i NATO są w stanie pracować coraz ściślej, ponieważ NATO i UE są unikatowymi partnerami i dzielą te same wartości oraz wyzwania" – powiedział przed spotkaniem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z Mogherini.

Przypomniał, że obie instytucje współpracują przy zwalczaniu handlu ludźmi i nielegalnej migracji na Morzu Egejskim oraz koordynują stanowisko wobec Rosji i wsparcie dla partnerów na wschodzie i południu.

Stoltenberg zapowiedział przyjęcie w piątek wspólnego stanowiska w sprawie relacji NATO-UE, które wskaże kluczowe obszary rozwoju współpracy. Zaliczył do nich zwalczanie zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, wspieranie zdolności obronnych w państwach partnerskich oraz bezpieczeństwo na morzu. Obie organizacje mają też przygotować się do ściślejszej koordynacji działań w razie zagrożeń hybrydowych. Częściej mają się też odbywać wspólne ćwiczenia. "Potrzebne jest większe zaangażowanie UE w ćwiczenia NATO oraz NATO w ćwiczenia UE" - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Przez przyjazdem ministrów do Brukseli Stoltenberg zapowiedział, że dyskusja będzie dotyczyć tego, jak przenieść współpracę z UE na nowy poziom na szczycie w Warszawie. Współpraca NATO-UE może objąć także przeciwdziałanie napływowi migrantów do Europy przez środkową część Morza Śródziemnego.

Ambasador USA przy NATO Douglas Lute w tym tygodniu nazwał UE najbardziej obiecującym i naturalnym partnerem NATO. Podkreślił, że 22 z 28 członków NATO należy do UE, a kolejnych dwóch to państwa partnerskie Sojuszu.

Druga część obrad ma dotyczyć Afganistanu – szkoleniowej misji NATO w tym kraju oraz wsparcia finansowego dla afgańskich sił bezpieczeństwa. Na szczycie w Chicago w 2012 r. sojusznicy zdecydowali, że będą przekazywać środki do Afganistanu do 2017 r. Obecnie w NATO trwają rozmowy o przedłużeniu wsparcia do 2020 r. USA dążą do tego, by sojusznicy porozumieli się w tym zakresie przed szczytem w Warszawie.

Na najbliższym szczycie NATO miałaby również zapaść decyzja o przedłużeniu misji szkoleniowej w Afganistanie po 2016 r. USA już zapowiedziały, że w przyszłym roku w Afganistanie będzie 5,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

W czwartek szefowie dyplomacji państw NATO, w tym szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski, podpisali protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu. Omówili też sytuację na południe i wschód od granic NATO.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)