Kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 0,133 proc., FTSE 100 - w dół o 0,199 proc., CAC 40 futures spadają o 0,191 proc., a na DAX - tracą 0,073 proc.

"Polityka monetarna na świecie pozostaje akomodacyjna a oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną +znikęły+" - zwraca uwagę James Woods. analityk Rivkin Securities w Sydney.

"To powinno wspierać rynki akcji" - ocenia.

W poniedziałek prezes Rezerwy Federalnej w trakcie przemówienia na sympozjum w Filadelfii oceniła, że pozytywne czynniki w gospodarce USA wciąż przeważają nad negatywnymi.

Yellen dodała, że sytuacja w gospodarce USA nadal uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych. Nie zasugerowała jednak, kiedy Fed może zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Fed poda decyzję w sprawie polityki pieniężnej 15 czerwca, o 20.00.

Tymczasem opublikowane w środę rano dane makro z Niemiec okazały się nie tak złe, jak oceniano.

Eksport Niemiec pozostał bez zmian w kwietniu mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się spadku o 0,9 proc.

Import mdm spadł o 0,2 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 2,3 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.

W Chinach podano za to, że ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 2,0 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu o 2,2 proc. wobec wzrostu o 2,3 proc. w kwietniu.

Ceny producenta PPI spadły zaś w V rdr o 2,8 proc., po spadku w IV o 3,4 proc. Analitycy spodziewali się spadku PPI w V o 3,2 proc. Spadek PPI trwa już od rekordowych 51 miesięcy.

W czwartek wzrost notowań kontynuuje ropa naftowa. Ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o niemal 1 procent. Zapasy ropy w USA są coraz niższe - w ubiegłym tygodniu spadły o ponad 3 mln baryłek.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,67 USD, po zwyżce o 44 centy, czyli 0,9 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 35 centów, czyli 0,7 proc., i jest wyceniana po 52,86 USD za baryłkę. (PAP)