Gazociąg, który połączy systemy dwóch krajów, będzie miał długość prawie 100 kilometrów i pozwoli m.in. na transportowanie na Ukrainę gazu z terminalu LNG w Świnoujściu.

„Komercyjna eksploatacja zaplanowana jest od 2020 roku” – oświadczył Bilawski na Facebooku.

W rozmowie z agencją Interfax-Ukraina uściślił następnie, że po zatwierdzeniu studium wykonalności interkonektora Ukrtranshaz i Gaz-System zaakceptowali jedną z trzech dróg jego budowy i zamierzają rozpocząć prace projektowe w lipcu bieżącego roku.

„Pierwszy etap projektu zakłada powstanie interkonektora, który powinien zapewnić zwiększenie eksportu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę do objętości 5 mld metrów sześciennych rocznie. Drugi etap pozwoli na osiągnięcie poziomu 8 mld metrów sześc., jednak decyzja o jego realizacji będzie zależała od zainteresowania rynku” – pisze Interfax.

Gazociąg budowany będzie zgodnie z najnowszymi technologiami ze szczególną troską o środowisko naturalne i przetnie 24 rzeki, 27 dróg, jedną linię kolejową oraz 14 innych linii gazociągowych – pisze Interfax-Ukraina.

Umowę na budowę interkonektora Gaz-System i Ukrtranshaz zawarły w 2014 roku. W styczniu 2015 r. ówczesny premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk mówił, że przedsięwzięcie to umożliwi dostarczanie na Ukrainę 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

>>> Czytaj też: Przełom w Bułgarii. Kraj uzyskał dostęp do skroplonego gazu z greckiego terminalu