Hasło tegorocznego Dialogu Petersburskiego brzmi: "Rosja i Niemcy w obliczu globalnych wyzwań". Otwierając spotkanie przewodniczący ze strony niemieckiej, były szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla podkreślił, że Dialog wciąż się odbywa, mimo trwających już kilka lat trudności w dwustronnych relacjach.

Przesłania do uczestników skierowali liderzy obu krajów: prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel.

W Petersburgu przez dwa dni obradować będą politycy, naukowcy, działacze kultury i dziennikarze rosyjscy i niemieccy; po około 150 uczestników z każdego kraju. Wśród tematów grup roboczych są: polityka, kultura, media, ekologia czy gospodarka. Wiele miejsca zajmuje w tym roku problematyka migracji.

Grupa zajmująca się społeczeństwem obywatelskim będzie dyskutować o traktowaniu w Rosji i Niemczech spuścizny historii najnowszej. Moderatorami tej części będą: po stronie niemieckiej pełnomocnik rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler, po stronie rosyjskiej - szef Rady ds. Społeczeństwa Obywatelskiego przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow.

Pofalla w wypowiedzi przekazanej przez czwartkową "Niezawisimą Gazietę" ocenił, że Dialog Petersburski między społeczeństwami obu krajów "pozostaje ważnym i jedynym obecnie oficjalnym kanałem dialogu". Stosunki niemiecko-rosyjskie znajdują się na najtrudniejszym etapie od 1991 roku - podkreślił polityk w wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti na kilka dni przed rozpoczęciem forum.

Rząd Niemiec nie odmawia finansowania spotkań i przeznaczył na ten cel w tym roku 250 tys. euro - podkreśla "Niezawisimaja Gazieta" - co jest widocznym znakiem, że jest zainteresowany utrzymaniem tego kanału kontaktów. Również eksperci cytowani przez agencję TASS uważają za znaczące to, że po pogorszeniu się stosunków z Rosją rząd Niemiec nie zlikwidował tej platformy kontaktów, a jedynie ją zmodyfikował. Reforma - dodaje TASS - polegała na włączeniu do delegacji niemieckiej organizacji pozarządowych "znanych z krytyki Rosji".

W 2014 roku spotkanie planowane w Soczi nie odbyło się. Strona niemiecka ostro skrytykowała wówczas program Dialogu i skład jego uczestników, zarzucając stronie rosyjskiej wykluczanie z dyskusji osób i organizacji o poglądach odbiegających od oficjalnej linii rządu. Pod naciskiem opinii publicznej rząd niemiecki dokonał wymiany przewodniczącego. Oskarżanego o prorosyjską postawę ostatniego premiera NRD Lothara de Maiziere'a zastąpił Pofalla, zaufany współpracownik Merkel. Po stronie rosyjskiej przewodniczącym Dialogu jest były premier Wiktor Zubkow.

Dialog Petersburski powstał w 2001 roku z inicjatywy ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera oraz prezydenta Władimira Putina. Odbywa się w różnych miastach Niemiec i Rosji, w zeszłym roku miejscem spotkania był Poczdam.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)