Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Madrycie, że pani Forcadell nie podporządkowała się wyrokowi TK z 2 grudnia 2015 roku, który uznał "proces oderwania" Katalonii od reszty Hiszpanii za pozbawiony podstaw prawnych i dokonał jego "anulowania".

Gabinet urzędującego premiera Rajoya uznał najnowszą inicjatywę polityczną przewodniczącej parlamentu Katalonii m.in. za "niepodporządkowanie się woli Trybunału Konstytucyjnego i zignorowanie go".

Kataloński parlament przyjął już 9 listopada ub. roku uchwałę o rozpoczęciu procesu odrywania się od reszty Hiszpanii w celu ogłoszenia niepodległości.

Zamożna Katalonia, licząca 7,5 miliona mieszkańców, wraz z Krajem Basków, Andaluzją i Galicją należy do tak zwanych historycznych regionów Półwyspu Pirenejskiego. Korzysta z daleko idącej autonomii w dziedzinie samorządowej, w szkolnictwie i polityce kulturalnej.

Nasilające się tendencje do uzyskania całkowitej samodzielności budzą od kilku lat sprzeczne reakcje w hiszpańskim społeczeństwie.

Stanowisko rządzącej konserwatywnej Partii Ludowej w kwestii nienaruszalnej integralności Hiszpanii podziela główna hiszpańska partia opozycyjna, socjaliści z PSOE, jak również liberalna partia mająca swe korzenie w Katalonii - Ciudadanos, przeciwna "katalońskiemu separatyzmowi".(PAP)