statystyki

W czwartek w Ankarze spotkanie szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii

24 sierpnia 2016, 15:48 | Aktualizacja: 24.08.2016, 16:03
Źródło:PAP
Polityka turecka po próbie wojskowego puczu i sytuacja bezpieczeństwa w południowo-wschodniej części NATO mogą znaleźć się wśród tematów czwartkowych rozmów szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii w Ankarze. Witold Waszczykowski ma też rozmawiać z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Reklama

Reklama

Jak poinformował PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak wśród tematów trójstronnych konsultacji ministrów mają znaleźć się m.in. ocena decyzji podjętych przez szczyt NATO w Warszawie, sytuacja bezpieczeństwa w południowo-wschodniej części Sojuszu, relacje Turcji z UE oraz kryzys migracyjny. Waszczykowski, wraz z ministrami spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu i Rumunii Lazarem Comanescu, mają też rozmawiać o konsekwencjach nieudanego zamachu stanu w Turcji i o dalszym rozwoju współpracy polsko-turecko-rumuńskiej.

W środę rano Waszczykowski zapowiadał w TVP Info, że podczas czwartkowych rozmów z ministrem Cavusoglu i prezydentem Erdoganem ma zamiar pytać o to, dokąd zmierza w tej chwili polityka turecka. Zaznaczył jednocześnie, że Turcja pozostaje w dalszym ciągu "wiarygodnym partnerem, wiarygodnym członkiem NATO" i Polska nie ma jak dotąd podstaw, aby "kwestionować zachowanie tureckie".

We wtorek Waszczykowski mówił z kolei, że wyjazd do Turcji to tzw. misja rozpoznawcza. "Chcemy pojechać i na miejscu, wraz z moim kolegą rumuńskim Lazarem Comanescu, porozmawiać z władzami tureckimi o co chodzi, co się stało, jak wygląda sytuacja bieżąca dzisiaj, jakie są dalsze plany polityki rządu tureckiego, jak oceniają sytuację wokół. Jakie jest ich nastawienie w dalszym ciągu do relacji z Unią Europejską i NATO, bo to jest bardzo ważny dla nas problem. Czy Turcy dalej chcą funkcjonować w NATO i realizować postanowienia szczytu natowskiego z Warszawy? Jakie są relacje z Rosją, które w tej chwili nabierają nowego charakteru?" - wyjaśniał w Polskim Radiu.

Szef MSZ zwrócił również uwagę, że czwartkowe konsultacje będą drugimi w zapoczątkowanym przez niego cyklu trójstronnych spotkań polsko-turecko-rumuńskich. Poprzednie miało miejsce 9 czerwca w Warszawie. Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji, spotkanie pierwotnie miało odbyć się w Bukareszcie, ale "ze względu na znane wypadki w Ankarze, w Stambule, zdecydowaliśmy się, że zmienimy miejsce spotkania na Ankarę".

Napięcia między zachodnimi stolicami i Ankarą narastają od 15 lipca, kiedy to w Turcji doszło do udaremnionej próby wojskowego zamachu stanu. W reakcji na nieudany pucz władze zatrzymały, zwolniły lub zawiesiły w obowiązkach dziesiątki tysięcy ludzi z powodu ich rzekomych powiązań z zamachowcami. Przywódcy wielu państw europejskich i USA wyrazili zaniepokojenie represjami i czystkami prowadzonymi przez Erdogana.

Zdaniem władz w Ankarze, UE i kraje zachodnie nie udzieliły Turcji należytego wsparcia i solidarności po lipcowym puczu. Rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin stwierdził w sierpniu, że w tej sytuacji Ankara ma prawo "szukać innych opcji" współpracy wojskowej, poza NATO. Na początku sierpnia turecki minister ds. europejskich Omer Celik ostrzegł ponadto, że jego kraj przestanie realizować porozumienie z UE w sprawie odsyłania migrantów, jeśli Unia nie wyznaczy konkretnego terminu zniesienia wiz dla obywateli Turcji.

Do ocieplenia stosunków doszło natomiast między Turcją a Rosją. Putin i Erdogan pojednali się 9 sierpnia w Petersburgu po przeszło półrocznym kryzysie, który nastąpił we wzajemnych stosunkach po zestrzeleniu przez turecki myśliwiec rosyjskiego samolotu bombowego nad granicą turecko-syryjską. Przywódcy Rosji i Turcji postanowili w sierpniu m.in. wznowić współpracę w walce z Państwem Islamskim (IS) i innymi ugrupowaniami dżihadystycznymi. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze