statystyki

Koreański gigant upada. Miliardowe zadłużenie przewoźnika

31 sierpnia 2016, 17:32 | Aktualizacja: 31.08.2016, 18:17
Źródło:PAP

źródło: Materiały Prasowe

W następstwie kryzysu na rynkach żeglugowych największy południowokoreański armator Hanjin Shipping złożył w środę w sądzie okręgowym w Seulu wniosek o postępowanie upadłościowe - poinformowała rzeczniczka zadłużonej na równowartość 4,5 mld euro spółki.

Reklama

Reklama

Jako przyczyny podała trudności płatnicze i zadeklarowaną we wtorek przez banki odmowę kontynuowania pomocy finansowej dla siódmego co do wielkości światowego przedsiębiorstwa żeglugowego.

Sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy należąca do grupy Hanjin spółka nadaje się do restrukturyzacji czy też należy ją zlikwidować. Do jej tarapatów przyczynił się spadek stawek czarterowych wywołany nadmiarem globalnego tonażu żeglugowego i osłabieniem dynamiki handlu towarami przewożonymi drogą morską. O przeżycie walczy obecnie również południowokoreański przemysł stoczniowy.

Rząd Korei Południowej liczy na to, że spółka Hyundai Merchant Marine jako krajowy konkurent Hanjin Shipping może przejąć jego kluczowe aktywa, jak statki i sieć marketingowa za granicą. Oczekuje się, iż wniosek o postępowanie upadłościowe "wywrze tylko ograniczony wpływ na rynki finansowe" - oświadczyła południowokoreańska komisja do spraw usług finansowych.

W skład grupy Hanjin wchodzi także największy południowokoreański przewoźnik lotniczy Korean Air.

Reklama

Reklama

  • wolves(2016-09-01 10:22) Odpowiedz 30

    W jakiś sposób to smutne. OK, tak działają prawa rynku, popyt nie osiągnął zakładanych poziomów, firma przeinwestowała, teraz będzie rozebrana na kawałki. W efekcie także upadnie pewnie jakaś koreańska stocznia, stawiana za wzór produktywności naszym inżynierom. Czy w związku z tym należy ograniczać ambicje rozwoju biznesów, bo kiedyś koniunktura może się odwrócić, trzymać się lokalnego rynku, mniejszej, łatwiej ogarnialnej skali, nie korzystać z kredytów? Czy co jakiś czas "wymyślać firmę na nowo" i próbować utrzymywać się na globalnym rynku?

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze