statystyki

Premier Kanady rozmawiał z chińskim prezydentem o prawach człowieka

1 września 2016, 15:37 | Aktualizacja: 01.09.2016, 15:48
Źródło:PAP

Kanadyjski premier Justin Trudeau powiedział w czwartek, że poruszył z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem temat znaczenia wolności wypowiedzi i poszanowania dla różnorodności. Wezwał władze w Pekinie, by więcej robiły dla ochrony praw człowieka.

Reklama

Reklama

Przy okazji Kanadyjsko-Chińskiej Rady Biznesu w Szanghaju Trudeau oświadczył, że "rozmowy takie nie są łatwe", ale konieczne.

W czwartek chińskie i kanadyjskie firmy podpisały 56 kontraktów o wartości ponad 1,2 mld dolarów kanadyjskich (ponad 900 mln USD) - ogłosiła kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland. Jak dodała, podpisane umowy dotyczą firm działających w rozmaitych sektorach - od owoców morza po czyste technologie.

Trudeau zabiega w Chinach o zacieśnienie współpracy gospodarczej, ale spór handlowy dotyczący eksportu rzepaku, kontrowersje wokół polityki chińskich władz i sprawy przetrzymywanego w Chinach obywatela Kanady Kevina Garratta, oskarżonego w styczniu w Chinach o szpiegostwo, mogą ograniczyć ewentualne korzyści z wizyty - odnotowuje agencja Reutera.

Chiny zgodziły się w środę na odroczenie wdrożenia surowszych zasad dotyczących dostaw nasion rzepaku z Kanady; spór handlowy obu krajów ciągnie się od miesięcy. Chiny są głównym kanadyjskim rynkiem eksportu rzepaku i tamtejsze władze zajęły zdecydowane stanowisko w sporze dotyczącym podniesienia standardów, co może oznaczać dodatkowe koszty dla eksporterów. Pekin twierdzi, że zaostrzenie norm jest konieczne, aby uniknąć zanieczyszczenia chińskich upraw.

Reklama

Tagi:Chiny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze