"W ciągu kilku tygodni uruchomimy największą drukarkę 3D w Polsce o wymiarach 2x2 m. Pozostaje kwestia montażu i uruchomienia. Do końca roku będzie w pełni funkcjonalna" - powiedział Zarajczyk w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak zaznaczył, urządzenie stanowić będzie wsparcie procesu pomiędzy projektowaniem wirtualnym, a wdrożeniem do produkcji. 

"Dbając o rozwój i mając na uwadze skracający się cykl produkcyjny, trzeba szukać oszczędności. Drukarka 3D na etapie prototypowania pozwoli znacznie skrócić proces testowania i ograniczyć liczbę błędów" - wskazał prezes. 

>>> Czytaj też: Klienci rzucają się na ciągniki Ursusa. Sprzedaż w górę o 48,5 proc.

Drukarka w pierwszej kolejności będzie wykorzystywana na etapie przygotowania seryjnej produkcji transmisji Vigus do ciągników ciężkich o mocy 120-180 KM.

Urządzenie zostało wyprodukowane dla Ursusa przez firmę Infinium 3D. Inwestycja została sfinansowana ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.