statystyki

Alior zwróci klientom odsetki od kredytów. Wyjątkowa decyzja UOKiK?

15 września 2016, 12:08 | Aktualizacja: 15.09.2016, 12:53
Źródło:Inne
Alior Bank

Alior Bankźródło: Bloomberg

Reklamowe hasło kredytu konsumenckiego Alior Banku "Gwarancja najniższej raty" wreszcie się ziści. Po decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Alior Bank nie pobierze lub odda konsumentom odsetki za ostanie 12 miesięcy trwania umowy.

Reklama

Reklama

W styczniu 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Alior Bankowi dotyczące reklamy kredytu konsumenckiego „Gwarancja najniższej raty”.

Akcja reklamowa obejmowała różnego rodzaju materiały i trwała od 1 kwietnia do 30 września 2015 roku. Bank obiecywał klientom najniższą ratę kredytu jednak nie informował o dodatkowych warunkach, które trzeba było spełnić, aby skorzystać z reklamowanej oferty. W związku z tym Prezes UOKiK uznał, że bank mógł wprowadzać konsumentów w błąd co do rzeczywistych warunków promocji.

UOKiK ustalił, że zgodnie z regulaminem oferty promocyjnej, Alior Bank nie gwarantował najniższej raty na rynku jak sugerowała reklama, ale ratę niższą od oferowanej przez inny bank. W tym celu konsument samodzielnie musiał znaleźć i wskazać ofertę niższego oprocentowania oferowanego przez inny bank, a następnie przedstawić formularz informacyjny potwierdzający konkurencyjne warunki lub umowę podpisaną z innym kredytodawcą.

Alior Bank zobowiązał się do zrekompensowania strat konsumentom, którzy skorzystali z oferty wprowadzającej w błąd. Oznacza to, że nie będzie pobierał odsetek od umów obowiązujących i odda te, które już pobrał, nawet jeżeli zobowiązanie zostało już spłacone. Klienci, którzy zawarli umowy kredytu konsumenckiego w ramach promocji, zostaną listownie powiadomieni o zasadach zwrotu, o których informuje również decyzja Prezesa UOKiK. Bank ponadto wyemituje kilkukrotnie 15-sekundowe oświadczenie w Telewizji Polskiej. W ciągu 5 miesięcy od momentu uprawomocnienia się decyzji, Alior Bank musi złożyć sprawozdanie z jej wykonania.

Źródło: UOKiK

Reklama

Reklama

  • PJB(2016-09-15 13:30) Odpowiedz 41

    Czy ktoś wie ile na tej decyzji UOKiK straci Alior - będą to miliony czy dziesiątki milionów?

    Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze