"Jutro na szczycie w Bratysławie będzie poruszonych bardzo dużo ważnych kwestii" - mówiła w czwartek na konferencji szefowa rządu. "Z tego, co dzisiaj udało mi się dowiedzieć, nie ma w tej chwili planowanego wspólnego stanowiska wszystkich 27 państw" - dodała.

Zdaniem Szydło, to jest błąd, a szef Rady Europejskiej Donald Tusk powinien - jak przekonywała - "dążyć do tego, żeby państwa UE podjęły jutro poważną rozmowę na temat przyszłości Unii Europejskiej".

Premier zapowiedziała, że wspólne stanowisko na pewno przedstawi Grupa Wyszehradzka - współtworzona przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

"Na pewno będzie z mojej strony również przedstawienie zdecydowanego oczekiwania, że Unia Europejska będzie poddana reformom, bo tego po prostu Unia dzisiaj potrzebuje" - podkreśliła premier.

Poza tym stwierdziła, że w dyskusji o przyszłości Unii - jej zdaniem - "mieści się, czy jest odpowiednio zorganizowana kwestia bezpieczeństwa, wolnego rynku, swobodnego przepływu osób". "To są tematy bardzo istotne" - oceniła szefowa rządu.

"Życzyłabym sobie, żeby na te tematy rozmawiać, nie tylko na szczycie Rady Europejskiej, ale np. żeby tym zajmował się Parlament Europejski, który - mam wrażenie - traci czas na jałowe, polityczne dyskusje, dając się wykorzystywać niektórym politykom do właśnie takiego teatru politycznego, a na tym powinien się skupiać, bo to są niezwykle istotne sprawy" - powiedziała Szydło.

Nieformalny szczyt przywódców 27 państw UE, bez udziału Wielkiej Brytanii, został zwołany w związku z decyzją mieszkańców tego kraju o opuszczeniu UE, ale nie będzie dotyczył Brexitu jako takiego. Spotkanie w słowackiej stolicy zapoczątkuje dyskusję nad stanem Wspólnoty, ma też zostać ustalona lista problemów do rozwiązania. Podsumowanie dyskusji ma nastąpić w marcu przyszłego roku, w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.

Szef Rady Europejskiej napisał do szefów państw i rządów, że "27 liderów europejskich ma dyskutować o przyszłości naszej Unii". "Wszyscy czujemy, że w tych burzliwych czasach naznaczonych kryzysami i konfliktami, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy potwierdzenia sensu istnienia naszej społeczności" - napisał Tusk.

Jak powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański, Grupa Wyszehradzka zaprezentuje w Bratysławie wspólne stanowisko, w którym wyrazi intencję uzdrowienia integracji europejskiej. (PAP)