Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka spółki Małgorzata Kuś, trwający prawie 3 miesiące kapitalny remont jest przygotowaniem – zaopatrującej blisko 250 tys. mieszkańców Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi – elektrociepłowni do sezonu grzewczego.

Prace mają potrwać do końca września. Ich zakres obejmował remont kotła węglowego fluidalnego, turbiny oraz przegląd wszystkich układów pomocniczych - nawęglania, odżużlania i odpopielania. Ważną częścią prac – dodała rzeczniczka – była modernizacja stacji uzdatniania ścieków, czyli urządzeń do uzdatniania wody, niezbędnej w procesie produkcji ciepła. Tego typu remonty kapitalne prowadzone są co 6-8 lat.

Zdaniem cytowanego w komunikacie wiceprezesa zarządu w Tauron Ciepło Sławomira Gibały, remont "wpłynie na poprawę wydajności operacyjnej zakładu i wydłużenie żywotności bloku energetycznego na kolejne lata". "Prace zostały zaplanowane i przygotowane tak, aby dostawy ciepła do mieszkańców mogły być realizowane w sposób niezakłócony" - dodał.

Spółka przypomniała, że do procesu produkcyjnego w elektrociepłowni w Katowicach wykorzystuje wodę z miejskiej oczyszczalni ścieków w Siemianowicach Śląskich, która pomimo wcześniejszego przygotowania w oczyszczalni, jest jeszcze specjalnie uzdatniana, by mogła być zastosowana do chłodzenia bloku ciepłowniczego oraz jako nośnik ciepła w sieci ciepłowniczej.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju; dostarcza ciepło do ok. 700 tys. odbiorców. Zakład Wytwarzania Katowice Tauron Ciepło jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi.(PAP)