Około połowa osób zarabiająca rocznie od 100 do 150 tys. dol. jest w stanie zaoszczędzić jedynie poniżej tysiąca „zielonych”. Około 18 proc. osób o takich samych zarobkach nie odkłada absolutnie nic – wynika z badania przeprowadzonego przez portal zajmujący się tematyką usług finansowych.

Krezusi zarabiający ponad 150 tys. dol. nie wypadają o wiele lepiej. Około 29 proc. ma na koniec roku w portfelu około tysiąca dolarów, podczas gdy 6 proc. nie jest w stanie zwiększyć swoich oszczędności. W badaniu wzięło udział ponad 7 tys. Amerykanów.

- Nie ma znaczenia, czy zarabiają 30 tys. czy 300 tys. dol. rocznie – ludzie sprawiają wrażenie, że nie potrafią wydawać mniej, niż inkasują – powiedział w komentarzu do wyników badań doradca finansowy Michael Hardy.

Największe trudności z oszczędzaniem mają jednak ubodzy o rocznych dochodach poniżej 25 tys. dol. Zaledwie 11 proc. z nich odkłada rocznie ponad 10 tys. dol. Największy odsetek (38 proc.) nie oszczędza nic, natomiast 35 proc. posiada na swoich oszczędnościowych kontach poniżej tysiąca dol.

Badanie dostarcza też dobrych wieści. Starsi przedstawiciele pokolenia Millenialsów (w wieku 25-34 lata) są lepsi w oszczędzaniu od ich odpowiedników z generacji X. Podczas gdy 13 proc. członków pierwszej grupy odkłada rocznie od 5 do 10 tys. dol., w drugiej podobną kwotę oszczędza tylko 10 proc. osób. Obie grupy biją jednak na głowę przedstawiciele pokolenia baby boomers, spośród których aż 23 proc. osób odkłada powyżej 10 tys. dol. rocznie.