statystyki

Putin zaproponował Naryszkinowi kierowanie Służbą Wywiadu Zagranicznego

22 września 2016, 18:57 | Aktualizacja: 22.09.2016, 19:52
Źródło:PAP
Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w czwartek Siergiejowi Naryszkinowi, dotąd - przewodniczącemu niższej izby parlamentu, by stanął na czele Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Służbami tymi kierował od 2007 roku były premier Rosji Michaił Fradkow.

Reklama

Reklama

Na spotkaniu z Naryszkinem i Fradkowem, zrelacjonowanym przez państwową telewizję, Putin zaznaczył, że Fradkow był dyrektorem SWR przez 9 lat, co należy do rekordów, jeśli chodzi o czas pełnienia tej funkcji. Putin ocenił, że pod kierownictwem Fradkowa SWR poczyniła istotne postępy.

66-letni Fradkow zostanie zaproponowany na szefa rady dyrektorów (rady nadzorczej) Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD).

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że dekret prezydenta o powołaniu Naryszkina na szefa SWR ukaże się w najbliższych dniach.

61-letni Naryszkin to jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Według rosyjskich mediów w latach 1978-82 razem szkolili się oni w Instytucie Pierwszego Zarządu Głównego KGB (obecnej Akademii Wywiadu Zagranicznego). W pierwszej połowie lat 90. pracowali razem w merostwie Petersburga.

Naryszkin, należący do rządzącej Jednej Rosji, był od 2011 roku przewodniczącym Dumy Państwowej, która zakończyła swoją kadencję wraz z wyborami parlamentarnymi 18 września br. Jako szef izby niższej parlamentu zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Rosji. W marcu 2014 roku został objęty sankcjami USA i UE nałożonymi w reakcji na działania Rosji na Krymie.

W latach 2008-11, za prezydentury Dmitrija Miedwiediewa, Naryszkin był szefem administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej; w latach 2004-08 - szefem aparatu (kancelarii) rządu.

O tym, że na stanowisko dyrektora SWR rozpatrywana jest kandydatura Naryszkina informował wcześniej dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w jego otoczeniu. Źródło to wskazało, że w SWR Naryszkin uważany jest za "swojego" i cieszy się dużym szacunkiem. Według innych doniesień medialnych Naryszkin był też rozpatrywany jako kandydat na gubernatora Petersburga.

Media rosyjskie prognozują, że nowym przewodniczącym Dumy będzie Wiaczesław Wołodin, dotąd wiceszef administracji Kremla, który odpowiadał za problemy polityki wewnętrznej.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze