"Zgodnie z harmonogramem, rozpoczęliśmy działalność operacyjną w miejscowości Niksić w Czarnogórze od wydobycia pierwszych ton rudy boksytu w dniu otwarcia kopalni. Pierwsze tygodnie to czas na rozruch, natomiast do końca roku zakładamy osiągnięcie pełnych mocy wydobywczych na pierwszym złożu Biocki Stan. Z kolei na przełomie 2017 i 2018 roku planujemy rozpocząć eksploatację drugiego złoża Djurkov" - powiedział Sutkowski, cytowany w komunikacie.

Pod koniec sierpnia spółka poinformowała o pozyskaniu finansowania ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego o wartości 4,6 mln euro, co pokryje 80%. poniesionych nakładów na rozruch kopalni. Tym samym oznacza to zakończenie najtrudniejszego etapu z ostatnich miesięcy, gdzie Bumech finansował prace przygotowawcze w Czarnogórze - własnymi środkami. Docelowo 40-50% pracujących maszyn i urządzeń będzie wyprodukowane lub wyremontowane przez spółkę, co oznacza maksymalizację wydajności, podano również.

"Start naszej pierwszej inwestycji zagranicznej to nowy etap w rozwoju grupy. W najbliższych latach chcemy rozwijać dywersyfikację działalności prowadzoną na krajowym rynku usług górniczych poprzez rozwój inwestycji poza Polską" - dodał Sutkowski.

Bumech jest przedsiębiorstwem z branży maszynowej świadczącym usługi dla górnictwa. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 r.

(ISBnews)