"Suma, na jaką miesięcznie mogą liczyć stypendyści w Polsce, to średnio 533 zł miesięcznie" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi. 

Specjalną ofertę dla studentów kierują też banki - spersonalizowane konta bankowe, kredyty studenckie, czy karty płatnicze, podano również.

"Banki starają się nadążać za potrzebami studentów proponując między innymi konta bankowe nie wymagające stałych, systematycznych wpłat - takie, na które można wpłacać kieszonkowe, stypendium, czy wynagrodzenie. W 2016 r. cztery banki w Polsce oferują kredyty studenckie na preferencyjnych warunkach. Wnioski o taki kredyt należy składać do końca października w oddziale wybranego banku" – powiedział wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemar Zbytek, cytowany w komunikacie.

Największą pozycją w budżecie studenta jest opłata za przysłowiowy "dach nad głową" - najniższa miesięczna stawka za łóżko w domu studenckim wynosi 235 zł, jednak pokój w akademiku największych polskich uczelni może kosztować nawet 730 zł. W podobnych cenach można wynająć pokój w większości miast w Polsce, zaś kawalerka to już koszt powyżej 1200 zł, podano również.

>>> Polecamy: Uczelnia Rydzyka to fenomen. Jej absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy