W przedsięwzięciu zainicjowanym przez lokalny samorząd, a organizowanym przez miejskie Centrum Obsługi Inwestora, uczestniczą przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych m.in. z Polski, Francji, Włoch i Belgii.

W ramach forum odbędą się spotkania biznesowe oraz konferencja poświęcona m.in. prezentacji potencjału gospodarczego i inwestycyjnego Skarżyska. „Najistotniejszą kwestią jest wykreowanie w kręgach międzynarodowych pozytywnego wizerunku Skarżyska. Liczę, że dzięki temu forum zagraniczne firmy dowiedzą się, że na mapie Polski jest miasto przyjazne inwestorom, w którym da się znaleźć wykwalifikowanych pracowników” – podkreślił w rozmowie z PAP prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Kroenig.

Zdaniem prezydenta, do atutów Skarżyska, które powinny przyciągać tu przedsiębiorców, należą duże powierzchniowo, niedrogie tereny inwestycyjne, lokalne tradycje przemysłowe i związany z tym dostęp do kadr oraz dogodne położenie miasta – przy dużym węźle kolejowymi i rozbudowywanej do parametrów trasy ekspresowej drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. „Siódemka” krzyżuje się tu z drogą nr 42 – wiodącą z Opolszczyzny, przez Śląsk, Łódzkie w Świętokrzyskie, która łączy się z kolei drogą nr 9, na Podkarpacie.

Jak dodał Kroenig, dzięki uruchomionemu w lipcu ub. roku Centrum Obsługi Inwestora, w Skarżysku rozpoczęło działalność kilkanaście firm, zatrudniających nowych pracowników. „Posiadamy inkubator technologiczny – w ciągu roku cały skomercjalizowaliśmy. Niektóre firmy po okresie inkubacji wykupują stare hale i rozpoczynają produkcję – takich inwestorów najbardziej poszukujemy” – podkreślił.

W powiecie skarżyskim utrzymuje się najwyższy wskaźnik bezrobocia w woj. świętokrzyskim, ale jak zauważył Kroenig, liczba bezrobotnych sukcesywnie, z miesiąca na miesiąc spada. „Jeszcze wiele pracy przed nami. Mamy tego świadomość” – ocenił samorządowiec.

Podczas konferencji zaplanowano wystąpienia ekspertów współpracy międzynarodowej, m.in. przedstawicieli Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Krajowej Izby Gospodarczej, Banku Gospodarstwa Krajowego, Włosko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

W czasie spotkania inwestor planujący budowę parku tematyczno-edukacyjnego nad zalewem Bernatka przedstawi wstępne założenia koncepcji funkcjonowania parku. Przedsięwzięcie, które ma przyciągać turystów, powstanie na miejskich terenach inwestycyjnych w ciągu kilku lat. Swoje inicjatywy będą prezentowały także już działające w mieście firmy.

Dwudniowemu forum towarzyszą wydarzenia adresowane do mieszkańców - Regionalne Targi Pracy, warsztaty naukowe i edukacyjne dla dzieci oraz imprezy kulturalne.

Położone na północnym skraju woj. świętokrzyskiego Skarżysko–Kamienna ma ok. 47 tys. mieszkańców. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, na koniec sierpnia stopa bezrobocia w powiecie skarżyskim wynosiła 20,6 proc. To najwięcej spośród wszystkich powiatów regionu, ale o 2,9 punktów proc. mniej niż w sierpniu 2015 r. (PAP)