Wizyta Poroszenki w Warszawie odbywa się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas spotkania poruszone zostały kwestie gospodarcze, dialog historyczny, stosunki Ukraina-UE oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy.

"Szefowa rządu wyraziła wsparcie dla wprowadzanych na Ukrainie reform" - poinformowała kancelaria premiera na stronie internetowej. "W tracie rozmowy premier Beata Szydło wyraziła wsparcie dla władz w Kijowie w procesie modernizacji Ukrainy w obszarach politycznym, ekonomicznym, obronnym, rozwojowym, społecznym i humanitarnym" - podkreślono.

Jak czytamy w komunikacie, Polska kontynuuje pomoc przy wdrażaniu reformy decentralizacyjnej i antykorupcyjnej, w tym na poziomie regionalnym.

"Na forum Unii Europejskiej polskie wsparcie koncentruje się na promowaniu pełnej ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej, przy równoczesnym poparciu dla przyznania Ukrainie ruchu bezwizowego z UE. Polska wspiera także reformę sił zbrojnych, której celem jest dostosowanie ukraińskiej armii do standardów NATO" - zaznacza kancelaria premiera.

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niezależność Ukrainy.

24 sierpnia 1991 roku – po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk.

24 sierpnia prezydent Duda w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy; spotkał się wówczas z Petrem Poroszenką. Prezydenci przyjęli wówczas wspólną deklarację z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy. (PAP)