WIG 20 wzrósł na zamknięciu o 0,3 proc. do 2.388 pkt., mWIG 40 zwyżkował o 0,5 proc., a WIG poszedł w górę o 0,3 proc.

Obroty na GPW wyniosły ponad 616 mln zł, z czego nieco ponad 400 mln zł stanowiły obroty akcjami spółek z WIG 20. Liderem obrotów było KGHM. Kurs spółki zwyżkował o 1,3 proc.

Wśród blue chipów najsilniejszym, 5-procentowy, wzrostem wyróżniła się spółka LPP, która w piątek wieczorem podała wstępne szacunki wyników. Zysk netto LPP w drugim kwartale 2017 roku wyniósł 173 mln zł. Z prognoz dotychczas zebranych przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał zysku netto LPP w wysokości 156,4 mln zł.

Mocny wzrost (o 4 proc.) odnotował także Lotos.

Wśród największych spółek spadkom przewodził w poniedziałek BZ WBK. Kurs banku zniżkował o 1,6 proc.

Prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców jest negatywny dla ryzyka kredytowego polskich banków, ponieważ może obniżyć ich zyskowność - oceniła w raporcie z 7 sierpnia agencja ratingowa Moody's. Jednocześnie wskazano, że projekt prezydencki nie powinien mieć wpływu na rozwój banków oraz na ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej.

Wśród banków z WIG 20, oprócz akcji BZ WBK, w dół idą także notowania Alior Banku (0,8 proc.) i mBanku (o 1 proc.), a kursy Pekao i PKO BP zwyżkują o odpowiednio 0,6 i 0,7 proc.

O 1,2 proc. w dół poszły notowania Cyfrowego Polsatu.

W poniedziałek UKE unieważnił przetarg z 2007 roku na częstotliwości należące do grupy Cyfrowego Polsatu. Prezes UKE prawdopodobnie nie odbierze spółkom z grupy Cyfrowego Polsatu decyzji rezerwacyjnych z 2007 roku, gdyż wiązałoby się to z "ogromnymi" roszczenia tej grupy wobec Skarbu Państwa - oceniają analitycy.

Wśród spółek z mWIG 40 największy wzrost (o ponad 11 proc.) odnotował Polimex-Mostostal. Najmocniej (o 3,5 proc.) zniżkowały - przy relatywnie niskich obrotach - notowania Comarchu, kurs jest najniżej od lutego.

NWZ ZA Polna podjęło uchwałę w sprawie zniesienia dematerializacji akcji spółki i wycofania ich z obrotu na GPW oraz upoważniło zarząd do nabycia akcji własnych w celu umorzenia - wynika z uchwał przyjętych podczas walnego. Notowania spółki spadły o 1,4 proc.

Kwota transakcji zakupu portfeli wierzytelności nabytych przez Getback w imieniu funduszy własnych oraz zewnętrznych wyniosła w II kw. 2017 r. 494,2 mln zł, wobec 542,4 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem, co oznacza spadek o 9 proc. Wartość spłat w II kw. wyniosła 308,2 mln zł, wobec 187,6 mln zł przed rokiem, czyli wzrosła o 64 proc. Kurs spółki w poniedziałek nie zmienił się.

Przychody grupy Wojas spadły w lipcu 2017 roku rdr 9,6 proc., do 15,5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie w piątek wieczorem. Kurs spółki (WIG) zniżkował w poniedziałek o 1,7 proc.

>>> Polecamy: Co musiałoby się stać, aby frank nagle mocno podrożał?