Data ta dotyczy wszystkich firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób i które obowiązkiem tworzenia pracowniczych planów kapitałowych zostały objęte z początkiem lipca. W sumie takich przedsiębiorstw jest ok. 5,5 tys. a zatrudniają prawie 3 mln osób.
Kolejne grupy podmiotów będą zobowiązane do tworzenia pracowniczych planów kapitałowych dla swoich pracowników w przyszłym roku - od stycznia zatrudniające co najmniej 50 osób, od lipca zatrudniające co najmniej 20. W ostatniej turze - w styczniu 2021 r. - obowiązek tworzenia PPK obejmie najmniejsze przedsiębiorstwa oraz podmioty sfery budżetowej. Docelowo wszystkie firmy lub instytucje zatrudniające przynajmniej jedną osobę, podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zostaną zobowiązane – co do zasady – do utworzenia dla swoich załóg pracowniczego planu kapitałowego.
O ile dla pracodawców tworzenie PPK jest obowiązkiem, to pracownicy przystępują do programu dobrowolnie. Co prawda zapisani zostają z automatu wszyscy zatrudnieni, którzy ukończyli 18 lat, a nie maja jeszcze lat 55, ale mogą wypisać się z planu, składając pracodawcy odpowiednie oświadczenie.
W 1560 firmach, które do końca września utworzyło już plany dla swoich załóg, na uczestnictwo w PPK zdecydowało się ok. 62 proc. pracowników – wynika z szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju, który czuwa nad wdrażaniem tego rozwiązania. W październiku do programu dołączają kolejne przedsiębiorstwa. Przypuszcza się, że w terminie PPK zorganizuje ok. 70 proc. dużych firm.
Reklama
ikona lupy />
Terminy przystąpienia poszczególnych grup Pracodawców do programu PPK
Dlaczego nie wszystkie? Zwolnieni z konieczności tworzenia PPK w swoich zakładach pracy mogą być ci pracodawcy, nawet zatrudniający ponad 250 osób, którzy utworzyli już wcześniej dla swoich załóg pracownicze programy emerytalne. PPE są także formą grupowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Są przygotowane, utworzone i finansowane przez pracodawcę. Czym PPE różnią się od PPK? Pracownicze programy emerytalne są absolutnie dobrowolne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy, PPK pracodawca – co do zasady – zorganizować musi, ale pracownik może do niego nie przystąpić. PPE to rodzaj bonusu dla pracownika. Pracodawca finansuje określoną w umowie z załogą składkę podstawową, a pracownik może, choć nie musi zadeklarować od siebie składkę dodatkową (żadne przepisy nie określają ich maksymalnej wysokości. W programie pracowniczych planów kapitałowych natomiast pracodawca jest obowiązany do finansowania wpłat podstawowych wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia i nie może zwolnić się z tego obowiązku ani też obniżyć wpłaty. W PPE pieniądze może inwestować bezpośrednio pracodawca, albo powierzyć je wybranej instytucji finansowej. W zależności od tego kto zarządza pieniędzmi gromadzonymi w ramach programu, jego uczestnicy otrzymują propozycję o charakterze czysto inwestycyjnym lub łączącą pomnażanie kapitału z ochroną ubezpieczeniową. W PPK pieniędzmi gromadzonymi na indywidualnych kontach zarządzają instytucje finansowe spełniające określone w ustawie kryteria i wpisane na listę prowadzoną przez Polski Fundusz Rozwoju – obecnie jest takich 20. Wypłata z PPE następuje na wniosek pracownika po ukończeniu przez niego 60 lat i może mieć formę jednorazową albo ratalną. Z PPK podobnie, choć jednorazowo można wypłacić 25 proc. kapitału, pozostałą część w miesięcznych ratach przez 10 lat.
Ale uwaga: nie wystarczy samo istnienie PPE w firmie. Zwolnieni z tworzenia PPE są tylko ci pracodawcy, którzy odprowadzają do programu emerytalnego składki w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia pracowników i objęli programem minimum jedną czwartą załogi.
To samo zastrzeżenie dotyczyć będzie także mniejszych firm, które PPK będą tworzyć w przyszłym roku. Dla tych najmniejszych, zatrudniających mniej niż 20 osób, których obowiązek obejmie dopiero w 2021 r., stworzono jeszcze jedna furtkę. Pracowniczego planu kapitałowego nie będą musieli tworzyć ci przedsiębiorcy, których załogi w komplecie zgłoszą brak zainteresowania tą formą oszczędzania na emeryturę i wszyscy złożą deklarację o rezygnacji z odprowadzania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych na specjalnym formularzu opracowanym przez ministerstwo finansów. Pracodawcy nie wolno jednak namawiać pracowników do rezygnacji z oszczędzania w PPK pod groźbą kary finansowej, która może sięgnąć nawet 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń.
ANO
Partner
ikona lupy />