Już za dwa dni w sądach rozpocznie się wielka rewolucja. W życie wchodzi większość przepisów największej od lat nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która ma skrócić czas trwania postępowań przed sądami cywilnymi oraz usprawnić ich przebieg. W szczególnym stopniu zmiany dotyczyć będą przedsiębiorców – przede wszystkim przywrócone zostanie odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. W jego ramach wprowadzonych będzie kilka nowych obowiązków, a wśród nich wymóg podania w pozwie przez powoda lub w odpowiedzi na pozew przez pozwanego swojego adresu e-mail (lub złożenia oświadczenia o jego nieposiadaniu – gdy przedsiębiorca go nie ma). Niespełnienie wymogu uznawane będzie za brak formalny pisma uniemożliwiający nadanie mu prawidłowego biegu. Przy czym stronę, która występuje bez pełnomocnika, przed zwrotem pisma sąd pouczy o konieczności uzupełnienia informacji – w terminie tygodnia.
Nowy obowiązek rodzi liczne wątpliwości, m.in. powstaje pytanie, czy w sytuacji, kiedy strona będzie reprezentowana przez pełnomocnika, należy podać e-mail przedsiębiorcy czy wystarczy adres poczty internetowej owego profesjonalisty? Zdaniem ekspertów należy podać adres przedsiębiorcy, ale jeśli strona działa przez pełnomocnika – to wówczas jego adres można przedstawić dodatkowo. Również dla Ministerstwa Sprawiedliwości sprawa jest jasna: obowiązek dotyczy adresu powoda lub pozwanego. Co nie oznacza, że pełnomocnik nie może podać go równolegle, dla usprawnienia komunikacji.
Po co Temidzie adres e-mail? Ma to przyspieszyć postępowanie. Jak wynika z odpowiedzi MS na nasze pytania – wkrótce sądy częściej będą się kontaktować mailowo z uczestnikami procesu. Przede wszystkim adres pozwoli na pełniejsze wykorzystanie regulacji zawartej w art. 1491 k.p.c., zgodnie z którą sąd może wzywać strony, świadków, biegłych lub inne osoby „w sposób, który uzna za najbardziej celowy, z pominięciem sposobów doręczeń przewidzianych w rozdziale 2, jeżeli uzna to za niezbędne do przyspieszenia rozpoznania sprawy”. Ponadto, jak nas poinformowano, w resorcie trwają prace nad zmianą Regulaminu urzędowania sądu. Pojawi się w nim m.in. możliwość zawiadamiania stron drogą e-mailową o odwołaniu posiedzenia. ©℗ C2–3
Reklama