Nowy JPK_VAT powinien uprościć rozliczenia
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług Poz. 1988
Wejdzie w życie
1 kwietnia 2020 r.
Reklama
Omówienie: Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: deklarację i ewidencję. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów (MF), jeden plik ma uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT. Zgodnie bowiem z nowymi rozwiązaniami dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K będą przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednym dokumencie elektronicznym, tj. JPK_VAT. Tym samym zostanie zniesiony obowiązek obsługi odrębnych plików (deklaracji i ewidencji VAT). Powinno to zmniejszyć koszty obsługi i pracochłonność wypełniania obowiązków sprawozdawczych przez podatników VAT.
Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:
  • JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  • JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.
Elementy nowego JPK_VAT określa omawiane rozporządzenie oraz opracowany na jego podstawie wzór JPK_VAT, który jest dostępny na stronie Portalu Podatkowego.
Dziennik Ustaw z 21 października 2019 r.
Specjalne obszary ochrony siedlisk
Rozporządzenia ministra środowiska z 20 września 2019 r. w sprawie specjalnych obszarów ochrony siedlisk Poz. 1989, 1990, 1994
Wejdą w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 5 listopada 2019 r.
Omówienie: Wyznaczono specjalne obszary ochrony siedlisk: Horodysko, Łabunie oraz Las Orłowski – położone w województwie lubelskim.
Określenie wielokrotności kwoty bazowej
Rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 8 października 2019 r. w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych Poz. 1991
Wejdzie w życie
1 stycznia 2020 r.
Omówienie: Wielokrotność kwoty bazowej stanowiącą przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych ustalono na 3,811.
Nadanie osobowości prawnej
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 10 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania osobowości prawnej Salwatoriańskiemu Ośrodkowi Szkoleniowo-Terapeutycznemu Poz. 1992
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 5 listopada 2019 r.
Omówienie: Zgodnie z rozporządzeniem nadaje się osobowość prawną jednostce organizacyjnej Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą Salwatoriański Ośrodek Terapeutyczny SOTer.
Przekazywanie informacji przez agencję płatniczą
Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 7 października 2019 r. w sprawie przekazywania przez agencję płatniczą ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi informacji niezbędnych do publikacji wykazu beneficjentów Poz. 1993
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 5 listopada 2019 r.
Omówienie: Agencja płatnicza przekazuje informacje niezbędne do publikacji wykazu beneficjentów na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy
Rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy Poz. 1995
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 5 listopada 2019 r.
Omówienie: Zmian dokonano w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Rubryki „pieczątka zakładu pracy” oraz „nr statystyczny – REGON” zastąpiono rubryką „pieczątka, nadruk lub naklejka zakładu pracy zawierające nazwę, adres, NIP i REGON”.
Sprawozdawczość budżetowa
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej Poz. 1996
Weszło w życie
z dniem następującym po ogłoszeniu, tj. 22 października 2019 r., z wyjątkiem przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.
Omówienie: Sprawozdania Rb-23, Rb-23A, Rb-24, Rb-27, Rb-27UE, Rb-27S, Rb-28, Rb-28 Programy, Rb-28 Programy WPR, Rb-28UE, Rb-28UE WPR, Rb-28NW, Rb-28NW Programy, Rb-28S, Rb-FUS, Rb-FER i Rb-FEP sporządza się narastająco za kolejne miesiące roku budżetowego.
Dodano również rozdział dotyczący sprawozdania Rb-FEP z wykonania wybranych elementów planu finansowego Funduszu Emerytur Pomostowych.
Finansowanie programu dla szkół
Obwieszczenie prezesa Rady Ministrów z 9 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu w roku szkolnym 2017/2018 Poz. 1997
Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty
Rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz egzaminu ze znajomości języka polskiego Poz. 1998
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 5 listopada 2019 r.
Omówienie: W załączniku do rozporządzenia określenie „pieczęć Krajowej Rady Fizjoterapeutów” zastąpiono określeniem „pieczęć, nadruk lub naklejka Krajowej Rady Fizjoterapeutów”.
Wojewódzkie sądy administracyjne
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Poz. 1999
Wejdzie w życie
1 listopada 2019 r.
Omówienie: W nowych przepisach uregulowano rozpoznawanie spraw z zakresu działania dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczących wydawania:
  • interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach (tzw. interpretacji indywidualnych), o których mowa w przepisach ordynacji podatkowej,
  • wiążących informacji stawkowych, o których mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.
Otóż rozpoznawanie tych spraw przekazano wojewódzkim sądom administracyjnym, na obszarze działania których zamieszkuje lub ma siedzibę strona skarżąca.
Wchodzą w życie 24 października 2019 r.
Warunki realizacji recept – rozporządzenie ministra zdrowia z 9 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept (Dz.U. z 16 października 2019 r. poz. 1971)
Omówienie: Podmiot prowadzący aptekę zobowiązuje się, że placówka ta będzie dokonywać zwrotu refundacji ceny leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego, wydanego na podstawie recepty zrealizowanej z naruszeniem przepisów ustawowych.
Ponadto podmiot prowadzący aptekę jest zobowiązany do umieszczenia w tej placówce w widocznym i łatwo dostępnym miejscu m.in.:
  • informacji o zawarciu umowy na realizację recept, w szczególności w formie widocznego z zewnątrz znaku graficznego,
  • informacji dotyczącej zasad realizacji e-recept.
Wnoszenie opłat konsularnych – rozporządzenie ministra spraw zagranicznych z 1 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych (Dz.U. z 9 października 2019 r. poz. 1909)
Omówienie: Konsul przelicza opłaty określone w taryfie opłat konsularnych na walutę, w której są pobierane opłaty. Stosuje kurs referencyjny tej waluty w stosunku do euro ogłaszany przez Europejski Bank Centralny obowiązujący w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca, a gdy brak takiej możliwości – kurs referencyjny waluty w stosunku do euro ogłaszany przez bank centralny państwa przyjmującego. Jeśli zaś to nie będzie możliwe to stosuje on inny powszechnie stosowany kurs referencyjny waluty w stosunku do euro. Tak przeliczona opłata podlega zaokrągleniu w górę do pełnych jednostek.
Konsul dokonuje korekty przeliczenia opłat w wyżej wymieniony sposób corocznie z dniem 1 stycznia. Dokonuje jej także w przypadku, gdy różnica między kursem waluty, w której jest pobierana opłata, obowiązującym w ostatnim dniu poprzedniego kwartału, a jej kursem obowiązującym w ostatnim dniu kwartału poprzedzającego poprzedni wynosi co najmniej 5 proc.
Nowe regulacje dotyczą również osoby fizycznej zamieszkałej poza państwem przyjmującym, na którego terytorium znajduje się siedziba urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego, lub innego podmiotu mającego siedzibę poza tym państwem przyjmującym. Otóż taka osoba lub podmiot może wnieść opłatę konsularną za dokonanie czynności oraz przedpłatę w złotych na poczet wydatków konsula związanych z wykonaniem tych czynności. Może ją wnieść w kwocie stanowiącej równowartość opłaty określonej w euro w taryfie opłat konsularnych lub równowartość przedpłaty na poczet wydatków ustalonej przez konsula, jeżeli nie jest możliwe uiszczenie opłaty konsularnej lub przedpłaty na poczet wydatków w sposób, o którym mowa w odpowiednich unormowaniach rozporządzenia.
Wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym – rozporządzenie Rady Ministrów z 17 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym (Dz.U. z 9 października 2019 r. poz. 1912)
Omówienie: Zmienił się załącznik do rozporządzenia zawierający wykaz linii kolejowych, które ze względów gospodarczych, społecznych, obronnych lub ekologicznych mają znaczenie państwowe.
Wchodzi w życie 25 października 2019 r.
Bezpieczeństwo granic i imigracja – ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o ratyfikacji umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, podpisanej w Waszyngtonie 16 sierpnia 2019 r. (Dz.U. z 10 października 2019 r. poz. 1929)
Omówienie: Wyrażono zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji wyżej wymienionej umowy. Umowa, której dotyczy omawiana ustawa ratyfikacyjna, stanowi kolejne porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi przewidujące wymianę danych osobowych, w tym biometrycznych, oraz innych istotnych informacji dotyczących osób fizycznych. Jej postanowienia uzupełniają przede wszystkim podpisaną 12 czerwca 2019 r. polsko-amerykańską umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. Przewidziane w niej rozwiązania są ukierunkowane na skuteczne zapobieganie i zwalczanie nielegalnej migracji. Jej zawarcie jest warunkiem koniecznym włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.
Wchodzą w życie 26 października 2019 r.
Działalność Rady Akredytacyjnej – rozporządzenie ministra zdrowia z 27 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Rady Akredytacyjnej (Dz.U. z 11 października 2019 r. poz. 1932)
Omówienie: Dodano regulację dotyczącą rekomendowania ośrodkowi akredytacyjnemu sposobu przeprowadzania procedury oceniającej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych. Chodzi o podmiot wnioskujący o udzielenie akredytacji, w tym m.in. określenie zakresu działalności leczniczej podlegającej przeglądowi akredytacyjnemu.
Przekazywanie informacji przez grupy producentów – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 24 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie terminów przekazywania informacji przez grupy producentów owoców i warzyw oraz organizacje producentów owoców i warzyw albo zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw (Dz.U. z 11 października 2019 r. poz. 1939)
Omówienie: Organizacja producentów owoców i warzyw albo zrzeszenie takich organizacji przekazuje dyrektorowi oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacje, o których mowa w odpowiednich przepisach ustawowych, corocznie w terminie do 1 sierpnia (poprzednio w rozporządzeniu ustalony był termin 1 września).
Uchylenie rozporządzenia – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 3 października 2019 r. uchylające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku ze zwalczaniem u drobiu wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. z 11 października 2019 r. poz. 1935)
Omówienie: Traci moc rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 grudnia 2007 r. w sprawie środków podejmowanych w związku ze zwalczaniem u drobiu wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. poz. 1751).©℗