Autorzy opracowania, Olga Sierpniowska i Bartłomiej Owczarek, wskazują, że wśród obecnych braków można znaleźć zarówno leki wysokospecjalistyczne, jak i produkty szeroko stosowane w leczeniu milionów ludzi.
W szczycie kryzysu lekowego najwięcej mówiło się o skrajnie ograniczonej dostępności do euthyroxu N, stosowanego w leczeniu chorób tarczycy. Bierze go nawet milion Polaków.
Dziś dostępność euthyroksu jest znacznie lepsza. Coraz gorzej jest jednak z lekami z metforminą o przedłużonym uwalnianiu. Na liście braków GdziePoLek.pl są glucophage XR oraz symformin XR.
Metformina jest stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2, na którą cierpi ponad 1,5 miliona Polaków. Specyfik o przedłużonym uwalnianiu pozwala przyjmować zaledwie jedną dawkę leku dziennie. Rzadziej występują też działania niepożądane. Braki metformin zgłaszają farmaceuci. Coraz częściej w portalach pozwalających na znalezienie najbliższej apteki z dostępnym produktem nazwy produktów z metforminą wpisują pacjenci.
Reklama
„Rekord ponad dziesięciu tysięcy odsłon padł w poprzednim tygodniu, a liczba poszukujących leku pacjentów wzrasta systematycznie od miesięcy letnich” – czytamy w opracowaniu Sierpniowskiej i Owczarka. Zwracają oni uwagę, że na przygotowanej liście ponad połowa medykamentów jest nowa w stosunku do braków z przełomu lipca i sierpnia. Brakuje m.in. betadrinu (krople do oczu stosowane w ostrych stanach zapalnych spojówek), edronaksu (stosowany w leczeniu depresji), indocollyre (stosowany w związku z zabiegami na gałce ocznej), ketonalu (lek przeciwbólowy), mirvaso (stosowany w leczeniu trądziku różowatego), relpaksu (lek przeciwmigrenowy). Wszystkich tych, i wielu innych, leków nie ma na aptecznych półkach. Dla większości z nich nie ma żadnego zamiennika, zaś dla niektórych produkt alternatywny istnieje, ale różni się w działaniu od medykamentu niedostępnego, który do tej pory był stosowany przez pacjenta.
„Zaobserwowaliśmy także niepokojące spadki dostępności kilku produktów z finasterydem w niskiej dawce (wskazany w łysieniu androgenowym) oraz leków stosowanych w chorobach układu krążenia ze spironolaktonem oraz metoprololem. Dobra dostępność przynajmniej jednego zamiennika nie kwalifikowała jednak tych braków do kategorii «krytyczne»” – czytamy w opracowaniu.
Na opracowanej liście nie znalazły się leki, których brak jest długotrwały, bo np. producent zaprzestał ich produkcji.©℗