System jest prosty. Wpłaty do PPK przekazywane są na indywidualne rachunki uczestników PPK utworzone przez instytucję finansową, która prowadzi i zarządza PPK w danej firmie. Pracownik co miesiąc przeznacza na swój rachunek PPK środki w wysokości 2% swojego wynagrodzenia brutto (może nawet 4%), pracodawca dopłaca 1,5 proc. (też może więcej, ale maksymalnie 4 proc.). Państwo premiuje uczestnika planu za przystąpienie jednorazowo kwotą 250 zł, a potem co roku za systematyczne oszczędzanie dokłada 240 zł. Co jednak się stanie, gdy pracownik zmieni pracodawcę?
Po upływie trzech miesięcy od chwili podjęcia nowego zatrudnienia pracownik (pod warunkiem, że nie ukończył 55 lat) zostanie zapisany – do pracowniczego planu kapitałowego, jaki zorganizował u siebie nowy pracodawca. We własnym interesie należy poinformować w nowej firmie, że jest się uczestnikiem PPK w byłym zakładzie pracy. Podczas dopełniania formalności związanych z zatrudnieniem padnie też pewnie pytanie: Jaka instytucja finansowa prowadzi rachunek PPK (poprzedni pracodawca, po zapisaniu pracownika do PPK powinien dostarczyć pracownikowi stosowne dokumenty, a potem instytucja zarządzająca PPK cyklicznie informować uczestnika PPK o stanie jego konta). To po to, by umożliwić pracodawcy „przepisanie” uczestnika z dawnego PPK do istniejącego w aktualnym zakładzie pracy. Za przepisaniem pójdzie przeniesienie, czyli transfer zgormadzonych środków. Warto zaznaczyć, że wszystkie formalności przeprowadza nowy pracodawca, a uczestnik PPK z tytułu transferu nie ponosi żadnych kosztów. Z dniem zapisu do nowego PPK z rachunku u poprzedniego pracodawcy są odkupywane wszystkie jednostki funduszu zdefiniowanej daty, do którego przydzielony był pracownik, zgodnie z wyceną tych jednostek z tego dnia. Za uzyskaną w ten sposób kwotę zostają nabyte odpowiednie jednostki funduszu zdefiniowanej daty prowadzonego przez instytucję finansową prowadzącą PPK u nowego pracodawcy.
To opcja domyślna, ale uczestnik PPK może zdecydować inaczej. Pracownik może bowiem nie wyrazić zgody na transfer środków z rachunku PPK prowadzonego przez poprzedniego pracodawcę. Musi wtedy jednak poinformować na piśmie pracodawcę o braku takiej zgody. Należy to zrobić nie później niż 7 dni od otrzymania informacji o zapisie do nowego planu. W takim przypadku pracownik zachowa rachunek u poprzedniego pracodawcy, ale nie będą wpływać na niego żadne wpłaty.
Czy warto zatrzymać konto w starym PPK? To zależy do indywidualnej decyzji zainteresowanego. Może on ocenić np., że instytucja zarządzająca starym PPK lepiej
Reklama
sobie poradzi z pomnażaniem pieniędzy, albo uznać, że rozdział oszczędności emerytalnych na różne fundusze, czyli tzw. dywersyfikacja środków, może mieć sens.
Warto pamiętać, że – niezależnie czy nastąpi transfer środków, czy nie – przystępując do PPK u nowego pracodawcy pracownik może (choć nie musi) złożyć dyspozycję dotyczącą wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia zgromadzonych oszczędności na wypadek śmierci.
Co się wtedy stanie z pieniędzmi zgromadzonymi już w PPK, jeśli pracownik nie przystąpi do programu u nowego pracodawcy? Pozostaną one w PPK prowadzonym przez instytucję finansową wybraną przez byłego pracodawcę i będą nadal inwestowane do czasu wypłaty po ukończeniu 60. lat, wypłaty transferowej do innego PPK w późniejszym terminie (np. gdy pracownik uzna, że jednak przynależność do PPK się opłaca) lub zwrotu wpłaconych pieniędzy.
Przypominamy: wypłata pieniędzy zgromadzonych w PPK jest możliwa w każdym terminie, bez konieczności podawania przyczyny. Wtedy pracownik odzyska wszystkie wpłacone przez siebie pieniądze (wraz z wypracowanymi w tym czasie zyskami i koniecznością uiszczenia podatku od zysków kapitałowych), oraz 70 proc. wpłat pracodawcy. 30 proc. z tej puli wpłaconej przez pracodawcę zostanie przekazane do ZUS i zapisane na indywidualnym koncie pracownika jako dodatkowa składka. Natomiast wszystkie pieniądze pochodzące z wpłat finansowanych przez budżet państwa (wpłata powitalna i dopłata roczna) trzeba będzie zwrócić.
ANO
ikona lupy />
Co można zrobić z PPK przy zmianie pracy
Partner
ikona lupy />