Dziennik Ustaw z 10 października 2019 r.
Sprzęt elektryczny i elektroniczny
Obwieszczenie ministra przedsiębiorczości i technologii z 12 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym Poz. 1922
Inwestycje związane z budową portów
Reklama
Ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych Poz. 1924
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 25 października 2019 r.
Omówienie: Ustawa ma na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu widzenia interesów państwa projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich.
Zdecydowano m.in., że w przypadku przygotowywania inwestycji w zakresie budowy portu zewnętrznego nie będą stosowane przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, unormowania ustawy o rewitalizacji oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Dziennik Ustaw z 11 października 2019 r.
Przeprowadzanie kontroli celno-skarbowej
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 3 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wykonywania kontroli celno-skarbowej przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów Poz. 1933
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 26 października 2019 r.
Omówienie: Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, przystępując do kontroli, podaje podstawę prawną jej podjęcia.
Dziennik Ustaw z 14 października 2019 r.
Opłaty za wiążące informacje stawkowe
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 3 października 2019 r. w sprawie sposobu uiszczenia opłat dotyczących wydania wiążącej informacji stawkowej Poz. 1945
Wejdzie w życie
1 listopada 2019 r.
Omówienie: Rozporządzenie przewiduje m.in., że opłatę za wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej uiszcza się na rachunek bankowy Krajowej Informacji Skarbowej.
Użytkowanie wózków jezdniowych
Rozporządzenie ministra przedsiębiorczości i technologii z 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym Poz. 1948
Weszło w życie
z dniem następującym po ogłoszeniu, tj. 15 października 2019 r.
Omówienie: Do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia dopuszcza się osobę, która ukończyła 18 lat i posiada:
  • zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych uzyskane na podstawie przepisów w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych lub
  • uprawnienia maszynisty ciężkich maszyn budowlanych i drogowych lub książkę operatora maszyn roboczych z wpisem w zakresie obsługi wózków podnośnikowych.
Jednostki samorządu terytorialnego
Ustawa z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego Poz. 1951
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 29 października 2019 r.
Omówienie: Nowelizacja wydłuża do 2021 r. obowiązywanie przepisów dotyczących zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa oraz podziału części regionalnej subwencji ogólnej.
Ponadto jednostkom samorządu terytorialnego przyznano prawo do wyrównania różnicy między zaniżoną kwotą odpowiedniej części subwencji, a kwotą należną. Dotyczy to przypadków, gdy nieprawidłowe naliczenie kwoty wynika z przyczyn niezależnych od jednostki samorządu terytorialnego (przepisy dotyczące zwrotu zaniżonych kwot subwencji wejdą w życie z 1 stycznia 2020 r.).
Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 3 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy Poz. 1954
Wejdzie w życie
1 stycznia 2020 r.
Omówienie: Zmienił się załącznik do rozporządzenia zawierający wzór dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju.
Dziennik Ustaw z 15 października 2019 r.
Platforma usług administracji publicznej
Obwieszczenie ministra cyfryzacji z 1 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej Poz. 1969
Wchodzą w życie 18 października 2019 r.
Temperatura powietrza na stanowiskach pracy – rozporządzenie ministra energii z 22 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych (Dz.U. z 3 października 2019 r. poz. 1880)
Omówienie: W zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny temperatura powietrza na stanowiskach pracy nie może przekraczać 28°C przy wykonywaniu pomiarów termometrem suchym, a intensywność chłodzenia nie może być mniejsza od 11 katastopni wilgotnych.
W przypadku gdy temperatura powietrza mierzona termometrem suchym na stanowiskach pracy przekracza 33°C, mogą być prowadzone tylko prace w ramach akcji ratowniczej.
Natomiast w zakładach górniczych wydobywających kopaliny inne niż węgiel kamienny, warunki klimatyczne pracy określa się, wyznaczając temperaturę zastępczą klimatu w sposób określony we właściwej Polskiej Normie.
W przypadku gdy temperatura zastępcza klimatu przekracza 32°C, mogą być prowadzone tylko prace w ramach akcji ratowniczej.
Kierownik ruchu zakładu górniczego wydobywającego węgiel kamienny może ustalić dla stanowisk pracy w jednym rejonie wentylacyjnym stanowisko reprezentatywne, na którym stwierdzono najwyższe wartości pomiarów parametrów mikroklimatu powietrza kopalnianego. Stanowiska reprezentatywne wyznacza się z uwzględnieniem stanowisk, na których występują najwyższe temperatury zmierzone termometrem suchym lub najniższe intensywności chłodzenia.
Zagrożenia naturalne w zakładach górniczych – rozporządzenie ministra środowiska z 16 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz.U. z 3 października 2019 r. poz. 1883)
Omówienie: W podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny oceny zagrożenia klimatycznego dokonuje się przez określenie parametrów mikroklimatu powietrza kopalnianego. W podziemnych zakładach górniczych wydobywających kopaliny inne niż węgiel kamienny oceny zagrożenia klimatycznego dokonuje się przez wyznaczenie temperatury zastępczej klimatu w sposób określony we właściwej Polskiej Normie.
Dokumentacja, w oparciu o którą dokonuje się zaliczenia stanowisk pracy do odpowiedniego stopnia zagrożenia klimatycznego, zawiera:
  • wyniki pomiarów temperatury zastępczej klimatu lub parametrów mikroklimatu powietrza kopalnianego lub wartość wyznaczonej temperatury zastępczej klimatu, udokumentowane w książce kontroli zagrożenia klimatycznego prowadzonej w sposób określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra energii w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych;
  • propozycję zaliczenia stanowiska pracy do odpowiedniego stopnia zagrożenia klimatycznego, z uzasadnieniem.
Wchodzi w życie 19 października 2019 r.
Gminne ewidencje zabytków – rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 10 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz.U. z 4 października 2019 r. poz. 1886)
Omówienie: Wójt (burmistrz, prezydent miasta) włącza kartę adresową zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w wojewódzkiej ewidencji zabytków do gminnej ewidencji zabytków. Dokonuje tego po zweryfikowaniu, że dane zawarte w karcie adresowej są wyczerpujące i zgodne z danymi zawartymi odpowiednio w decyzji o wpisie zabytku do rejestru lub w karcie ewidencyjnej zabytku.
W nowych regulacjach mowa jest również o zabytku nieruchomym innym niż wyżej wymienione. Otóż wójt (burmistrz, prezydent miasta) włącza kartę adresową tego zabytku do gminnej ewidencji zabytków po osiągnięciu porozumienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków m.in. co do zasadności ujęcia go w gminnej ewidencji.
Wchodzą w życie 23 października 2019 r.
Fundusz socjalny i Karta Dużej Rodziny – ustawa z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz ustawy o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 8 października 2019 r. poz. 1907)
Omówienie: Od sierpnia 2019 r. zwiększono wysokość odpisu na ZFŚS. Księgowi powinni więc wyliczyć i zaewidencjonować różnicę miedzy przekazanym już odpisem, a tym wyliczonym według zmienionych regulacji (wchodzących w życie właśnie 23 października 2019 r.). W efekcie księgowi muszą skorygować ZFŚS do 31 października 2019 r. (obowiązkowi temu poświęcona była „ściągawka” w Tygodniku Podatki i Księgowość 14 października 2019 r.).
Kolejnym celem nowelizacji jest zwiększenie w 2019 r. limitów wydatków na realizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny przez gminy i ministra właściwego do spraw rodziny oraz na uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego dla rodziców oraz małżonków rodziców posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny.
Zabezpieczenia na produktach leczniczych – ustawa z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 8 października 2019 r. poz. 1905)
Omówienie: Nowelizacja określa nowe zadania oraz kompetencje głównego inspektora farmaceutycznego oraz wojewódzkich inspektorów. Związane są one z nadzorem nad realizacją obowiązków podmiotów odpowiedzialnych, wytwórców lub importerów produktów leczniczych, przedsiębiorców prowadzących hurtownie farmaceutyczne oraz podmiotów uprawnionych do detalicznego obrotu produktami leczniczymi.
Nowe unormowania ujednolicają nazewnictwo numerów nadawanych produktom leczniczym, zastępując oznaczenie „kod EAN” – „numerem GTIN zgodnym z systemem GS1”.
Nowelizacja jednoznacznie wskazuje, że umieszczanie zabezpieczeń umożliwiających weryfikację autentyczności i identyfikacji produktów leczniczych, o których mowa w unijnej dyrektywie 2001/83/WE, należy do obowiązków wytwórcy lub importera produktów leczniczych.
Nowe regulacje przewidują kary pieniężne dla: podmiotu odpowiedzialnego, wytwórcy, importera, przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej, podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną, punkt apteczny lub aptekę szpitalną. Podmioty te zapłacą kary, jeżeli nie będą realizować obowiązków określonych w rozporządzeniu nr 2016/161 w sprawie szczegółowych zasad dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi. (Niektóre przepisy nowelizacji wchodzą w życie w innych terminach). ©℗
Stan prawny na 15.10.2019 r.