Najlepszy roczny raport za 2018 r. w kategorii przedsiębiorstw sporządziła spółka PGNiG. Została również wyróżniona za najlepsze zastosowanie MSSF/MSR oraz za raport marketingowy. Główna nagroda wśród przedsiębiorstw potwierdza, że spółka od dawna dba o prawidłowe przygotowanie dokumentu – w zeszłym roku była bliska sukcesu – zajęła bowiem drugie miejsce, a dwa lata temu wygrała główną nagrodę. Podczas tegorocznej gali, na podium w kategorii firm stanęły również PGE i Ciech.
Organizatorzy konkurs The Best Annual Report chcą, aby zachęcał on do tworzenia jak najlepszych – przejrzystych i użytecznych dokumentów z korzyścią zarówno dla podmiotów zewnętrznych, jak i samej zainteresowanej spółki. Raporty roczne to bowiem jedno z głównych źródeł informacji o spółce – jeśli są dobrze przygotowane, zapewniają transparentność oraz bezpieczeństwa dla całego rynku. Istotne jest to, że są weryfikowane przez biegłego rewidenta. Pozwalają lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania spółek i ułatwiają podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Uczestnicy konkursu dają czytelny sygnał swoim interesariuszom, że chcą prowadzić realny dialog. Jak wskazują organizatorzy, raporty zintegrowane to jedna z najczęściej rekomendowanych form komunikacji emitentów z rynkiem – zbierają bowiem przekrojowo wiele informacji w jednym miejscu.
W konkursie IRiP biorą udział spółki giełdowe sporządzające skonsolidowane sprawozdania finansowe według ustawy o rachunkowości lub MSSF/MSR. Kapituła konkursu ocenia zarówno raporty roczne obligatoryjne, jak i te dobrowolne. W tym roku oprócz dotychczasowych kategorii oceniano też oświadczenia dotyczące stosowania zasad ładu korporacyjnego.
Raporty roczne biorące udział w konkursie są analizowane przez ekspertów z firm audytorskich, domów maklerskich i innych instytucji powiązanych z rynkiem kapitałowym. Wśród członków kapituły są też przedstawiciele świata nauki czy specjaliści public relations. Biorą oni pod uwagę szereg kryteriów. Pierwszym z nich jest analiza opinii biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego. Następnie każdy raport roczny jest oceniany przez cztery zespoły, które biorą pod uwagę sprawozdanie zarządu z działalności, zastosowanie MSSF/MSR, wartość użytkową albo raport online lub zintegrowany. Za najlepiej przygotowany dokument przyznawane jest maksymalnie 100 pkt. – Sprawozdanie z działalności daje możliwość zaprezentowania istoty działalności i wyników spółki lub grupy kapitałowej w zindywidualizowany, nieszablonowy sposób. Szczególnie dla tych interesariuszy, którzy nie są specjalistami w zakresie rachunkowości, finansów, inwestowania, jest to główne źródło informacji, na których opierają oni swoje decyzje. Musi one zatem przedstawiać możliwie szerokie spectrum informacji w sposób wiarygodny i neutralny – mówi prof. Monika Marcinkowska z Uniwersytetu Łódzkiego, członek kapituły konkursu.
Reklama
Atutem konkursu jest to, że każdy z biorących w nim udział podmiotów może zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczącymi ich własnych raportów, co daje możliwość poprawienia się w kolejnych latach. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że jest wiele spółek, które zastosowały się do uwag kapituły konkursu i z dalekich, pozbawionych punktacji miejsc przeskoczyły do wyróżnień i nagród.
W celu podnoszenia poziomu raportów, IRiP wydało książkę „raport roczny spółki publicznej” doradzającą w jaki sposób przygotować najlepszy dokument. – Sprawozdanie finansowe zdecydowanie warto stworzyć w taki sposób, aby czytelnik mógł uzyskać informacje od najważniejszych do mniej ważnych (ale nie nieistotnych) pogrupowane w taki sposób, aby dla danego zagadnienia polityka ujmowania i wyceny, istotne szacunki oraz osądy kierownictwa poczynione w obszarze danego zagadnienia oraz informacje finansowe oraz objaśnienia znajdowały się w jednym miejscu. Zgodnie z wcześniej ustaloną strukturą dokumentu – dodaje Monika Warmbier, Partner KPMG, również członek kapituły.
W kategorii banków instytucji finansowych zwycięzcą okazał się Santander Bank Polska. Dalsze miejsca zajęły kolejno Bank BNP Paribas i Bank Pekao.
JAK