1. Czym jest Ruch Pięciu Gwiazd?

Ugrupowanie to naciska na to, aby nazywać je „ruchem”, a nie regularną partią polityczną. Ruch został założony w 2009 roku jako oparta o organizację internetową Beppe Grillo – komika, który stał się politykiem, oraz stratega internetowego Gianroberto Casaleggio. Grillo początkowo skupiał się na ujawnianiu korupcji w rządzie i w korporacjach takich, jak Parmalat SpA, ale wraz ze wzrostem popularności zaczął interesować się polityką. Ruch twierdzi, że nie należy ani do prawicy, ani do lewicy, a głównym źródłem poglądów Ruchu jest blog Beppe Grillo beppegrillo.it.

2. Kto zostanie premierem, gdy wybory wygra Ruch Pięciu Gwiazd?

Wyroki z lat 80. na koncie Beppe Grillo sprawiają, że nie może on pełnić funkcji premiera. Zamiast niego na potencjalnego premiera szykowany jest 30-letni Ligi Di Maio, wicemarszałek niższej izby parlamentu.

3. Jakie postulaty ma Ruch Pięciu Gwiazd?

Reklama

Nazwa ruchu symbolizuje 5 postulatów, które dla tego ugrupowania są najważniejsze. Chodzi o: publiczny dostęp do wody, zrównoważony transport, zrównoważony rozwój, prawo do dostępu do Internetu oraz środowisko.

Ruch krytykował przypadki korupcji w polityce głównego nurtu oraz wysokie zarobki bankowców, domagając się obniżenia podatków dla małych firm. Di Maio krytykował zasady tworzenia budżetu Unii Europejskiej, zgłaszając postulat większej swobody w inwestycjach publicznych oraz utworzenia publicznego banku inwestycyjnego na wzór niemieckiego KfW.

4. Czy Ruch Pięciu Gwiazd naprawdę może wyprowadzić Włochy ze strefy euro?

Ruch domaga się rozpisania referendum ws. członkostwa Włoch w strefie euro, ale nawet wygrana w takim referendum nie oznaczałaby automatycznego wyjścia kraju ze strefy, gdyż traktatów międzynarodowych nie można wypowiedzieć na mocy referendum. Co więcej, wcale nie wiadomo, czy Ruch wygrałby takie głosowanie, ponieważ tylko 15 proc. Włochów chce odrzucenia wspólnej waluty. Ponadto liderzy ugrupowania prawdopodobnie zdali sobie sprawię, że zwoływanie referendów może być niebezpieczne dla poparcia tych, którzy je inicjują.

5. Jak silny jest Ruch Pięciu Gwiazd?

Przedstawiciele Ruchu w czerwcu wygrali wybory lokalne w Rzymie, w Turynie oraz w innych włoskich miastach. Virginia Raggi z ramienia Ruchu została pierwszą kobietą burmistrz Rzymu. Raggi jednak zmaga się obecnie z serią dymisji członków jej administracji oraz skandalami korupcyjnymi z udziałem jej ludzi. „Raggi przechodzi teraz przez trudny czas” – komentuje Paola Bonesu, analityczka polityki z Elif Lab w Mediolanie. „Raggi wciąż musi udowodnić, że jest w stanie sprawować rządy w stolicy Włoch” – dodaje.

Na poziomie krajowym Ruch Pięciu Gwiazd idzie łeb w łeb z Partią Demokratyczną, z której wywodzi się Matteo Renzi. Z sondaży wynika, że Ruch mógłby uzyskać większość w parlamencie.

6. Czy zatem Ruch Pięciu Gwiazd wygra kolejne wybory?

Samo poparcie społeczne to za mało. Obecne prawo wyborcze we Włoszech automatycznie dodaje bonusowe mandaty zwycięskiej partii w niższej izbie parlamentu. Rozwiązanie to ma w założeniu zwiększyć stabilność systemu.
Obecnie partie głównego nurtu mają zamiar zmienić te zasady, zanim Ruch Pięciu Gwiazd mógłby z nich skorzystać w czasie następnych wyborów. Jeśli nowe prawo wyborcze będzie faworyzowało koalicje zamiast pojedynczych partii, Ruch Pięciu Gwiazd będzie miał problemy, aby znaleźć partnerów i zdobyć kontrolę nad parlamentem.

>>> Czytaj też: Włochy skoczyły w polityczną przepaść. Europa drży, a populiści idą po władzę