Izraelskie siły powietrzne kupują w sumie 50 tych maszyn. Jak podkreślił minister obrony Izraela Awigdor Lieberman, myśliwce F-35 "stanową kolejny element zachowania przewagi w powietrzu w naszym regionie".

Reuters zwraca uwagę, że oczekuje się, iż Izrael będzie pierwszym po Stanach Zjednoczonych krajem z "operacyjną eskadrą" F-35.

Również w poniedziałek prezydent elekt Donald Trump zakwestionował jako zbyt wysokie koszty budowy F-35, postulując ograniczenie funduszy na ten program. Według Trumpa koszty programu F-35 "wymknęły się spod kontroli". Producentem tego najnowocześniejszego amerykańskiego myśliwca jest firma Lockheed Martin.

Agencja Associated Press odnotowuje, że F-35 jest najkosztowniejszym programem zbrojeniowym Pentagonu; koszty szacuje się na prawie 400 miliardów dolarów.

Reagując na krytykę Trumpa, szef programu F-35 w Lockheed Martin Jeff Babione oświadczył, iż koncern rozumie zaniepokojenie wywołane opóźnieniami w dostawach myśliwców i zainwestował miliony dolarów na rzecz obniżenia ich ceny. (PAP)