"To otwarcie budowy kompetencji PGZ w dziedzinie szeroko rozumianych najwyższych technik rakietowych. Grupa MBDA jest światowym leaderem związanym z realizacja projektów rakietowych" - powiedział prezes PGZ Arkadiusz Siwko.

Dodał, że możliwa współpraca może objąć program obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, ale i "inne programy, w których będziemy mogli kompetencje w ramach tej kooperacji".

Dyrektor MBDA ds. eksportu Jean-Luc Lamothe powiedział, że możliwe byłoby włączenie firm z PGZ w prace nad nowymi pociskami. Podkreślił, że MBDA wytwarza nie tylko pociski, lecz całe systemy, dlatego możliwe byłoby wykorzystanie potencjału polskich zakładów np. przy opracowaniu systemów łączności lub wyrzutni.

Podkreślił, że to pierwsze takie porozumienie podpisane przez MBDA z podmiotem spoza krajów, których firmy tworzą MBDA.

Siwko zapowiedział, że uszczegółowienie potencjalnych obszarów współpracy będzie przedmiotem prac, zwrócił uwagę na kompetencje polskich producentów elektroniki i techniki radarowej. Lamothe zapewnił że chodzi o partnerstwo, które "zakłada transfer technologii nie tylko do PGZ, ale i vice versa".(PAP)